Zavržena in odslužena vozila so velik ekološki problem, a temu v prihodnosti morda ne bo več tako, saj so na tokijskem avtomobilskem salonu predstavili avtomobil, ki je izdelan iz nanofibrilirane celuloze in je v celoti biorazgradljiv.
Gre za študijo superšportnika (NCV) iz večini neznanega materiala, čeprav je nanoceluloza izum prejšnjega stoletja. Material bi lahko poimenovali kar material prihodnosti, saj je v celoti narejen iz celuloze oz. materialov, ki jih najdemo v naravi.
Ponaša se z izjemnimi mehanskimi lastnostmi, pridobiva pa se s kemijskimi, mehanskimi ali biološkimi postopki oz. njihovo kombinacijo. Ker je nanoceluloza narejena iz obnovljivih virov in je lažja ter močnejša od jekla, jo povezujejo z novo industrijsko revolucijo.
NCV je plod konzorcija 22 japonskih univerz, raziskovalnih inštitutov in dobaviteljev, ki ga je leta 2016 ustanovilo japonsko ministrstvo za okolje. Uporaba nanomateriala (vrata, streha, pokrov, karoserija, ...) je omogočila, da je ogrodje vozila kar 50 odstotkov lažje od klasičnih. Dizajn atraktivnega vozila so zaupali Toyotinemu Yuzi Niimi. Toyota je sicer tudi članica konzorcija.
Poleg nizkega ogljičnega odtisa in biorazgradljivega materiala, vozilo izstopa z metuljastimi vrati, ki ji je prvi že leta 1939 zarisal Jean Bugatti. Notranjost je poleg nanoceluloze bogata z lesom, tehnične podrobnosti vozila pa so zelo skope. Čeprav NCV daje vtis superšportnika, zmore zgolj 20 km/h. Snovalci so si zamislili pogon na gorivne celice.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV