Nekatere avtomobilske tekočine skrbijo za delovanje motorja, druge pripomorejo k preglednosti, tretje skrbijo za zavore, četrte omogočajo, da se sploh premikamo. Največjo količino tekočin v avtomobilu kakopak predstavlja gorivo. A v ''telesu'' vozila se pretakajo še druge, ki skrbijo predvsem za premične dele, ki morajo biti podmazani, da vozilo deluje optimalno, sicer tvegamo mehanske okvare – razen seveda v primeru tekočine za (vetrobranska) stekla. Če imate vseelektrični avto, večine spodaj naštetih tekočin ne potrebujete, izjema je zavorna tekočina. Vse ostalo namreč poteka ''na suho''.
Motorno olje
Motorno olje je najpomembnejša tekočina vozil z notranjim izgorevanjem. Lahko bi rekli kar življenjska tekočina agregata. Preprečuje prevelika trenja in previsoke temperature ter podmaže premične dele ročične grede. Povedano drugače. Preprečuje uničenje ventilov, batov in drugih komponent. Če ga zmanjka, bo motor ''zaribal'', kot radi rečemo, avto se bo posledično ustavil in od zneska za popravilo nas bo bolela glava. Novejša vozila vas s pomočjo senzorjev sama opozorijo, da vam primanjkuje olja, sicer pa si lahko pomagate z merilon palčko. Več o tem si lahko preberete TU. Motorno olje je treba občasno menjati, kar je odvisno od proizvajalca in vozila, v povprečju pa je to na dve leti. Neredno menjavanje lahko povzroči poškodbe pogonskega agregata. Ker ne gre za enoten produkt, je treba preveriti, da olje ustreza motorju, saj ta ne skrbi zgolj za mazanje gibljivih delov motorja in elementov, s katerimi se ta stika, ampak tudi za hlajenje in čiščenje. Ločijo se glede na delovne karakteristike (ACEA/CCMC) in viskoznost (SAE klasifikacija).
Zavorna tekočina (fluid)
V primeru, da vam zmanjka zavorne tekočine, boste resno ogrožali svojo varnost, saj se s pomočjo nje vozilo ustavi. Ta hidravlična tekočina se nahaja v neprodušno zaprtem sistemu, ki hidravlično ustavlja vozilo. Ko pritisnemo na zavoro, zavorna tekočina stisne in vrši pritisk na zavorne čeljusti in zavorne ploščice – več o tem si lahko preberete TU – ki ustvarijo potrebno trenje, da se avto upočasni. V primeru, da tekočina uhaja ali v sistem pride preveč zraka, zavore ne bodo več stoodstotno delovale in se bo zavorna pot podaljšala. Po najbolj črnem scenariju zavore popolnoma odpovejo. Menjati jo je treba na napisan interval. Zavorne tekočine večinoma nosijo oznake DOT 3, DOT 4, DOT 5.1 in Class 6, pri čemer številka označuje vrelišče, ki je ključna lastnost tekočine, saj je ta nestisljiva in ne sme zavreti.
Hladilna tekočina (antifriz)
Hladilna tekočina je zadolžena za hlajenje motorja in posledično njegovo učinkovitost, zato je pomembno, da ima ustrezne karakteristike. Kratkotrajna rešitev je lahko zgolj voda, sicer pa gre za kombinacijo vode in hladilnega sredstva (antifriza) v razmerju pol pol. Gre za zaprt sistem, ki se nahaja spredaj v hladilniku vozila. Tekočina skrbi za prenos toplote in kroži okoli prižganega motorja ter ga ohlaja, pridobljeno toploto pa dostavlja v hladilnik, kjer se ''razgradi'' v zrak. Če je zmanjka, se agregat hitro pregreje, kar vsekakor ni dobra novica. Motor z notranjim izgorevanjem namreč nujno potrebuje medij, s katerim se iz motorja odvaja odvečna toplota in s tem prepreči pregrevanje in okvare. V sili se lahko poslužite vode, a ta ne maže hladilnega sistema, kar preprečuje rjavenje, voda pa lahko pozimi tudi zmrzne. Do izhajanja najpogosteje pride prav zaradi rjavenja (korozije), zato je še kako pomembno, da tekočina to preprečuje.
Med preostale tekočine sodijo še olje za menjalnik, ki hladi in lubrucira interne dele menjalnika, s čimer skrbi, da vsi premični deli in zobniki delujejo optimalno, tekočina za čiščenje stekel in tekočina za servo volan, ki pa je le še pri vozilih, ki nimajo električnega servo volana, kjer te tekočine več ni.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV