Zasloni so postali neizogibni tudi v sodobnih avtomobilih. V nekaterih primerih celotna armaturna plošča in infozabavni sistem postaneta en velik zaslon, prek katerega se upravljajo vse možnosti v avtomobilu. Prihodnost pa lahko prinese drugačno predstavitev vseh pomembnih parametrov, ki so nam pomembni med vožnjo, kot so hitrost, nivo goriva ali baterije in podobno.
Namesto zaslonov na armaturni plošči bi se lahko ti podatki prikazovali na vetrobranskem steklu na nemoteč način, ki ne bo motil voznikov med vožnjo. Podobno lahko pričakujemo tudi pri prikazu npr. zemljevidov in navigacije – zakaj bi gledali na zaslon, ko pa se lahko na vetrobranskem steklu prikažejo puščice za zavijanje ali menjavo voznega pasu. Če vas nekdo pokliče, se obraz te osebe lahko prikaže na steklu, tako da lahko veste, kdo kliče, ne da bi umaknili pogled s ceste.
S tovrstno tehnologijo obogatene resničnosti, torej prikazom digitalnih informacij na steklu, se trenutno ukvarja finski startup Distance Technologies. Vidimo, da so na pravi poti in da ima njihova tehnologija potencial glede na zadnjo naložbo v to podjetje. Finci so prejeli 10 milijonov dolarjev za nadaljnji razvoj svoje tehnologije, še posebej zanimivo pa je, da je denar vložil tudi Google, torej Alphabet prek investicijskega oddelka GV (nekdanji Google Ventures).
Distance Technologies razvija tehnologijo, ki bi jo lahko poleg na vetrobranskih steklih uporabljali tudi v vojski, torej v pilotskih kabinah bojnih letal, pa tudi na kateri koli drugi stekleni površini. V tem podjetju pravijo, da lahko vse oblike prozornih površin spremenijo v zaslone s podporo za obogateno resničnost, na katerih bi lahko prikazovali 3D digitalne objekte in digitalne informacije. Takšna tehnologija ima po mnenju Googla potencial, da postane uporabniški vmesnik naslednje generacije in bi lahko korenito spremenila avtomobile oziroma, kot smo omenili, način uporabe številnih priljubljenih možnosti med vožnjo.
Tehnologija temelji na dodatni plasti optike, ki je nameščena na prozorne površine in omogoča prikazovanje slik, torej tovrstnih digitalnih objektov na mestih, kamor je pogled usmerjen. Da bi vedeli, kje ljudje iščejo, in prikazali digitalno vsebino na točno tem mestu, Distance uporablja tudi tehnologijo sledenja pogledu.
Glede na to, da tehnologijo obogatene resničnosti razvijajo številna velika tehnološka podjetja, ta poteza in investicija Googla ne bi smela nikogar presenetiti. Je pa velika razlika med tem, kar počne na primer Apple z Vision Pro in Meta s svojima Quest in Distance. Za AR vsebine teh podjetij je namreč treba nositi posebne slušalke, ki marsikomu niso primerne, medtem ko finska tehnologija omogoča dostop do tovrstnih vsebin brez nošenja posebnih očal ali velikih VR naprav. Ena največjih ovir za mešano resničnost je, da dokler si morate nekaj dati na glavo, to nikoli ne bo brezskrbna in elegantna rešitev, je za CNBC pojasnil soustanovitelj in izvršni direktor podjetja Urho Konttori.
Doslej je bil Distance v fazi raziskovanja te tehnologije, zdaj pa so pripravljeni na naslednji korak – prehod v proizvodni cikel, pri katerem je po besedah Konttorija ključno sodelovanje s podjetji, ki bodo njihova, naročnikom, nato pa bodo lahko predstavili končni izdelek, pripravljen za uporabo.
Vir: zimo.dnevnik.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV