Moskisvet.com
Atomska ura, ki zazna tudi spremembe v Zemljini gravitaciji - 1

Visoki obrati

Atomska ura, ki zazna tudi spremembe v Zemljini gravitaciji

M.J.
12. 04. 2011 12.02
0

Novo atomsko uro, ki velja za najnatančnejšo kdaj koli izdelano, je razvila skupina japonskih znanstvenikov. Ta je tako natančna, da zazna tudi spremembe v Zemljini gravitaciji in znanstvenikom omogoča merjenje časa na 17 mest natančno.

Z njeno pomočjo naj bi se bistveno izboljšal tudi navigacijski sistem GPS, ki bo zaznal manj kot 10-centimetrske spremembe v višini. Ekipa japonskih znanstvenikov trdi, da je ura še korak naprej v razvoju ene izmed že tako najnatančnejših merilnih naprav, ki jih je človek kdaj koli izdelal. Atomske ure se uporabljajo za nastavljanje mednarodnega atomskega časa, ki je natančnejši kot greenwiški čas (GMT), ki ga uporablja večina ljudi.

Model atomske ure
Model atomske ure FOTO: iStockphoto
Ker postopno tudi atomske ure izgubijo natančnost, jih je treba ponovno nastaviti, da se nadomesti del izgubljene sekunde. To se zgodi zaradi tako imenovanega "Dick efekta", ki se pojavi kadar nezaželen zvok urnega laserja povzroči, da ura izgubi svoj takt. Novejši urni sistem pa deluje po načelu laserske "mreže" in je zaradi tega veliko bolj stabilen ter ne potrebuje tako pogostih nastavitev.

Sistem je izdelal profesor Hidetoshi Katori s pomočjo svoje ekipe na univerzi v Tokiu in v sodelovanju s profesorjem Victorjem Flambaumom z avstralske univerze v Novem Južnem Walesu. Slednji je "mrežno" uro opisal kot škatlo za jajca z atomi, nameščenimi v prostorih (za jajca). "Ionska ura običajno deluje z enim atomom, zaradi česar potrebujete veliko več časa, da dosežete natančnost," je še dejal. "Pri tem novem urnem sistemu pa lahko manipuliraš z več tisoč atomi, zato lahko natančnost dosežeš veliko hitreje."
Poleg tega, da je ura veliko natančnejša, bi jo lahko uporabili še za druge namene, kot so iskanje mineralov in hidroogljikov v tleh.
Poleg tega, da je ura veliko natančnejša, bi jo lahko uporabili še za druge namene, kot so iskanje mineralov in hidroogljikov v tleh. FOTO: iStockphoto

Poleg tega, da je ta ura veliko natančnejša, bi jo lahko uporabili še za druge namene, kot so iskanje mineralov in hidroogljikov v tleh. Večja natančnost v sistemih GPS bo vsekakor dobrodošla, saj ti sistemi temeljijo na izredno natančnem merjenju časa, s čimer se dosega njihova učinkovitost. Naprave GPS delujejo na podlagi stalne komunikacije s sateliti, ki sporočajo svoj položaj in čas. Računalniki v napravah primerjajo svoj čas s posredovanim časom satelita in z izračunano razliko določijo lokacijo.

Na primer – svetloba potuje s hitrostjo približno 300.000 kilometrov na sekundo. In če je čas posredovan s satelita za tisočinko sekunde za časom naprave GPS, lahko ta izračuna, da je satelit oddaljen 300 kilometrov. Profesor Flambaum je dejal: "S pomočjo te tehnologije lahko izmerimo natančnost atomskih ur na 17 mest natančno. Ura je tako natančna, da lahko zazna razlike v gravitacijskem potencialu Zemlje. Kjer so gravitacijske sile močnejše, običajne ure bijejo počasneje, zato smo pri omenjeni uri upoštevali tudi te razlike," je še poudaril Flaumbaum in dejal, da bi lahko z njeno pomočjo lažje iskali tudi nafto. Predvsem zaradi tega, ker je nafta tekočina z nizko gostoto, zato je njen gravitacijski potencial nižji kot potencial kamnin, ki jo obkrožajo.
 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 578