Moskisvet.com
image (28)

Visoki obrati

Apple stimulira možgane podobno kot sam bog!

Rok Bedenk
23. 05. 2011 15.32
7

Potrošniška religija 21. stoletja že ima svoje bogove. Eden izmed njih je vsekakor bogato ameriško podjetje Apple, ki ga usmerja polbožanstvo in vrhovni svečenik Steve Jobs. Poglejmo, kaj je tako božanskega v njihovih izdelkih.

Profanizacija družbe in odhajanje krščanskih ovčic v druge oblike sledenja, 'duševnega hranjenja' ter moralnega bogatenja je pogost pojav v zahodnih državah. Cerkev se 'osipa' boji kot hudič njihovega križa, vendar jim zmanjševanja podanikov še vedno ni uspelo zajeziti. Ljudje so našli nadomestne vzvode za zveličanje svojih duš, med nešteto novimi načini pa je vsekakor materializacija osebnih prepričanj skozi trgovinske vozičke in potrošniško masturbiranje.

Med nakupi, ki pravovernemu potrošniku prinašajo posebno zadovoljstvo, imajo applove elektronske naprave zelo visoko mesto. Po vrnitvi vrhovnega svečenika Jobsa na vodstveno mesto v drugi polovici devetdesetih je baza vernikov narasla do neslutenih višav. Na pragu novega desetletja se Apple lahko pohvali s 120 milijoni prodanih telefonov in tablic na leto, če ne omenjamo gore glasbenih predvajalnikov, prenosnikov, namiznih računalnikov, Apple TV-naprav in dodatkov. Gospodje iz Cupertina znajo privabljati nove gorečneže z dizajnom, obljubami o kakovosti in dolgotrajnosti izdelkov (v primerjavi s konkurenco) ter z zvitimi marketinškimi kampanjami. Vsakoletne predstavitve novitet so prvovrstni PR-izbruhi in mogočna tempeljska druženja podanikov, kjer predava sam veliki svečenik in vesoljni svet prepričuje (in povečini tudi prepriča) o pravilni odločitvi za nakup novega zakramenta v obliki svetlečega se 'jabolčnega gedžeta'.

Da ne bo teorija o verskih pogledih odnosa med človekom in elektronsko applovo napravo le ena izmed nabora tistih zarotniških, so angleški znanstveniki s preprostimi in dostopnimi metodami dokazali, da lastnik applove naprave nanjo ne gleda le zaljubljeno kot na priljubljeno igračko, ampak se med njima razvije še veliko bolj sentimentalna in ezoterična vez. Znanstvene rezultate sta raziskala in predstavila BBC-jeva novinarja Alex Riley in Adam Boome v dokumentarcu za naslovom 'Skrivnost superznamk', kjer se je pod lučjo seveda znašel tudi Apple.

Nevrologi so goreče Applove oboževalce 'priklopili' na elektrode in jim skenirali možgansko aktivnost med celotnim ritualom; začenši s prižiganjem naprave, uporabo in njenim izklopom. Ugotovili so zanimivo dejstvo; magnetna resonanca možganov je pokazala podobno, če ne isto stimulacijo možganov kot pri verskem privržencu med molitvijo. Riley in Boome sta se tudi na lastne oči prepričala o podobnosti izrazov na obrazih in telesni mimiki, ko sta opazovala privržence 'jabolčnega kulta', kako čakajo v vrsti na vstop v Applovo trgovino v londonskem Covent Gardnu. Čakajoči na vstop v applov tempelj so se podobno obnašali kot tisti, ki čakajo na nedeljsko mašo ali pa na prihod papeža. Podobnost naj torej po mnenju znanstvenikov ne bi bila samo naključna.

Če so Finci nekoč 'samo' povezovali ljudi, pa sedaj Apple zavlačuje, odrešuje in usmerja proti svojim silicijevim nebesom. Po poročanju nekaterih medijev je samo Applova blagovna znamka vredna okrog 150 milijard ameriških dolarjev (107 milijard evrov), višina tržne kapitalizacije podjetja pa se giblje malenkost nad 300 milijardami dolarjev ( 214 milijard evrov). Toliko Slovenija skupno ustvari v šestih nekriznih letih. Težko bi bilo Apple primerjati z Vatikanom, vendar je znano, da imajo na Svetem sedežu okrog 300 milijonov dolarjev letnega proračuna, skupni znesek proračunov vseh škofij pa se giblje tam med 5 in 10 milijardami dolarjev. Vendar težko presežejo Applov proračun za oglaševanje, ki se bo v letu 2011 močno približal milijardi ameriških dolarjev. Le kdo bi se lahko uprl tako privlačni religiji?

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 578