Applova razvojna konferenca je dogodek, na katerem se vsako leto zberejo zunanji razvojniki aplikacij, istočasno pa konferenca služi kot prvovrstni PR dogodek za najavo novosti in tudi posredno kritiko konkurence.
Predstavitev 'oblačnih' programskih rešitev je bila že dolgo pričakovana, saj so se v luči Googlovega oblaka in Redmondovega Windows Live vsi pogledi uprli v Apple, ki se je po napol propadlem projektu MobileMe malce zavil v molk na tem področju. Pa vendar so tudi v Cupertinu začeli razmišljati o pravi nadgradnji dobičkonosne prodaje glasbe preko portala in progama iTunes, poleg tega pa jim je za razliko od konkurence uspelo doseči dogovor z 'veliko četverico' največjih glasbenih založb na svetu.
Kaj bo pravzaprav ponujal iOblak? Apple bo standardne storitve pošte, koledarja in sinhorniziranega imenika, ki so bile implementirane že v MobileMe, zastonj dodal v svoj oblak. To pomeni, da bodo vaše Applove naprave v realnem času vse enakovredno sinhronizirane med seboj, vsak nov vnos v imenik, koledar ali poštni nabiralnik mobilnika se bo v realnem času (odvisno od podatkovnih hitrosti) osvežil tudi v drugih napravah, ki bodo povezane v vaš oblak. Vendar je največji napredek tukaj doživelo prav shranjevanje glasbe. V sklopu iClouda bo vsak uporabnik lahko hranil svojo glasbeno knjižnico. Jobs je pudaril, da osebne knjižnice ne bo treba posebej nalagati v oblak. Za razliko od Amazona in Googla bo program iTunes preprosto prepoznal glasbene komade na računalniku, jih našel v velikanski Applovi bazi (Apple naj bi se ponašal z 18 milijoni pesmi) in jih shranil na vaš prostor v oblaku. Poleg tega boste v oblaku imeli najboljšo kakovost glasbenih datotek 320 kB/s v formatu AAC brez licenčnega zaklepa. Vse to za 25 dolarjev (17 evrov) letno. Kaj to pomeni? Vso vašo glasbo, med katero je lahko tudi piratska, boste lahko sinhronizirali z oblakom in nihče vas ne bo vprašal, kje ste dobili vse te pesmi in albume. Vso glasbo, ki jo bo iTunes prepoznal, boste imeli v odlični kakovosti na spletu, tisto, ki pa je ne bo prepoznal, jo bo naložil na vaš spletni prostor v oblaku. Apple bo torej 'opral' glasbo slabih 'piratskih' oznak. Sicer pa naj bi bilo dodajanje glasbe v iCloud tako transparentno, da naj bi policija imela lažje delo pri odkrivanju nedovoljenega pretakanja galsbe s spleta. Kako bo to v praksi, bomo pa še videli. V Sloveniji so te stvari bolj ohlapne kot v ZDA.
Oblak je precej revolucionarna rešitev, ki pa ni nova (Microsoft je vse to implementiral že pred pol leta), je pa vsekakor najbolj preprosta in uporabna. Vse bo potekalo v ozadju in popolnoma avtomatizirano, vsaka fototografija in video, ki jih boste posneli, bo takoj sinhronizirana z oblakom. Morebitne stroške podatkovnega prenosa pa bo seveda uporabnik moral nositi sam.
>Poleg iOblaka je suhljati Steve Jobs napovedal tudi novi iOS pete verzije, ki naj bi se ponašal z več kot 200 novimi rešitvami. Med najpomembnejšimi bo nova opozorilna vrstica, ki bo zelo podobna tisti iz androida. Vsi novi dogodki se bodo izpisali na vrstici v zgornjem delu zaslona. Vsa nova opozorila bodo združili v uporaben center, za marsikoga nadležna pop-up sporočila pa bodo ukinili. Poleg opozoril bo na voljo tudi nov mobilni brskalnik safari, sistemu so dodali tudi polno integracijo Twitterjevih storitev, popravili aplikacijo z opomniki, elektronsko pošto in center za igre. Dobrodošla sprememba je tudi ta, da s petim iOSom ne bo treba več priklapljati naprav na računalnik s kabli, saj bo vse moč urediti brezžično. Tudi nadgradnje sistema in aplikacij se bodo, podobno kot pri nekaterih drugih platformah, osveževale preko brezžičnih podatkovnih povezav in to same od sebe (brez iTunesa). Peti iOS bo na voljo jeseni.
Naslednji veliki rez pa je Apple naredil z novim operacijskim sistemom za osebne računalnike, ki ga je v stilu divjih mačk poimenoval Lion (Lev). Če povzamemo špekulacije, je Apple s kraljem živali zaokrožil klasično zasnovo operacijskih sistemov za osebne računalnike in naj bi v naslednjih letih stvari zastavil nekoliko drugače (razen če levu ne sledil kakšen izumrli 'sabljasti tiger'). Lion bo na tej točki prvi operacijski sistem za Mace, ki bo deloma podoben in deloma integriran s svojim manjšim bratom z mobilnih naprav. Od iOSa bo prevzel novo zaganjalno konzolo, ki bo na moč podobna tisti iz iPada, sistemu bodo dodali novo funkcijo večkratnega dotika zaslona, funkcijo Resume, ki bo omogočala shranjevanje vseh podatkov in nastavitev programov v realnem času, tako da boste ob ponovnem zagonu programa dobili vse popolnoma enako, kot preden ste ga zaprli. Lev bo rjovel tudi s kupom prenovljenih programov, med katerimi so recimo pošta in adresar. Dodali so tudi funkcijo polnega zaslona, ki bo manjšim monitorjem omogočal več uporabnega prostora. Privlačna bo tudi peer-to-peer izmenjava datotek med različnimi napravami preko wi-fi omrežij.
Prvovrstni PR dogodek je znova zaznamoval nove trende v informacijsko-komunikacijski uporabniški tehnologiji in tlakoval Applovo pot na svetovni 'gadget' tron. To dokazuje tudi bolni Steve Jobs, ki navkljub bolezni izžareva tisto pravo 'applovsko' energijo, s katero se je pred malo več kot dekado začel strmi vzpon te danes najdražje blagovne znamke na svetu (okrog 150 milijard ameriških dolarjev).
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV