Moskisvet.com
image (28)

Visoki obrati

'Apač' zdaj še bolj nevaren

S.R.
03. 05. 2011 11.35
5

Napad na eno najbolj učinkovitih orožij v boju proti terorizmu, bojni helikopter AH-64 Apache, kmalu ne bo več tako dobra ideja, saj bodo jeklene ptice dobile nov sistem za zaznavanje talnih groženj, ki bo nemudoma določil izvor sovražnega ognja.

Bojni helikopter AH-64 apache longbow ima za seboj burno zgodovino. V aktivno uporabo je prišel leta 1986, boj pa je videl že neštetokrat. Američani so ga s pridom uporabili v (prvi) zalivski vojni leta 1991, kjer je s svojimi nočnimi senzorji sejal smrt med Sadamovimi tanki. Med 100-urnim talnim bojevanjem je zračno podporo zagotavljajo kar 277 helikopterjev apache, skupaj pa naj bi uničili preko 500 iraških tankov, oklepnikov in ostalih vozil. Med celotnim konfliktom so Iračani sestrelili le en helikopter.

Med napadom na Afganistan in Irak so stvari postale malce bolj zapletene. Mestno bojevanje pomeni več kritja za sovražnike in posledično veliko večjo nevarnost za helikopterje. Od začetka vojne v Afganistanu in Iraku so tako Američani izgubili že kar nekaj 'apačev,' mnoge od njih pa so sestrelili kar s puškami. V prihodnosti to ne bo več tako preprosto, saj bodo vse bojne helikopterje apache v nekaj letih nadgradili s sistemom imenovanim Ground Fire Acquisition System (GFAS), ki bo posadkam v helikopterju omogočil takojšnje odkritje in uničenje grožnje. Apache je sicer že opremljen s pasivnimi infrardečimi protiukrepi za zaščito pred izstrelki iz ročnih raketometov in ostalih orožij, GFAS pa je naravnan precej bolj ofenzivno. Z uporabo infrardečih kamer sistem namreč zazna bliske iz cevi pušk, informacije obdela s pomočjo elektronskega sistema Aircraft Gateway Processor ter lokacijo strelca pokaže na pilotovem zaslonu.
Poleg tega, da lahko posadka takoj nameri na izvor ognja in ga s hitrim pritiskom na gumb nemudoma odstrani, je informacija preko omrežja takoj na voljo tudi vsem ostalim talnim in zračnim silam na bojišču, tako da so vse enote takoj obveščene o novi grožnji. Obstoječi akustični senzorji lahko izvor ognja določijo le na nekaj sto metrov natančno, medtem ko lahko sistem GFAS podnevi in ponoči tarčo določi na pet metrov natančno.

Ena najboljših lastnosti novega sistema pa je, da za njegovo vgradnjo ne bo treba spreminjati obstoječe elektronike na helikopterjih apache, temveč ga bodo preprosto integrirali z že vgrajenimi sistemi. Prvi helikopterji apache bodo sistem GFAS dobili v naslednjih dvanajstih mesecih, vojska pa pričakuje, da bodo helikopterji med boji na nizkih višinah v urbanem okolju zdaj precej manj ranljivi.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 549