Moskisvet.com
image (28)

Visoki obrati

Ameriški bojni stroj na poti k zeleni energiji

S.R.
20. 05. 2011 10.00
4

Ameriški vojaški stroj je eden izmed največjih porabnikov nafte v državi. Za vsak premik tisočih vojakov, tankov in bojnih ladij Amerika porabi na stotine milijonov dolarjev nafte, hkrati pa tudi močno onesnažuje okolje.

Prav zato si je ameriško vrhovno vojaško poveljstvo zadalo ambiciozen cilj – do leta 2020 bodo uporabo fosilnih goriv prepolovili, preostalo polovico energije pa bodo pridobili iz obnovljivih virov. Tako bodo prihranili milijone dolarjev in še več sodčkov nafte. Oglejte si nekaj inovacij, s katerimi namerava vojaški stroj doseči svoj cilj.

Hibridna plovila
Ladja USS Makin Island (na naslovnici), ki jo primerno imenujejo tudi 'morski Prius', je prvo hibridno morsko plovilo, ki za pogon uporablja dizelsko gorivo, pri nizkih hitrostih (do 12 vozlov oz. 12 kilometrov) pa ga poganja elektromotor. Na svoji prvi plovbi leta 2009 je ladja med potjo od Mississippija do San Diega v Kaliforniji (vmes je plula okoli Južne Amerike) prihranila kar dva milijona dolarjev.

A to še zdaleč ni vse, saj namerava ameriška mornarica naslednje leto na morju preizkusiti 'veliko zeleno floto.' Gre za bojno skupino, ki jo sestavlja letalonosilka in spremljevalne ladje, vsa plovila pa poganja jedrska energija ali mešanica biogoriva in običajnega goriva. Tudi letala na letalonosilki bo poganjalo klasično letalsko gorivo v kombinaciji z biogorivi. Letalo F-18 'Green Hornet' je aprila lani že poletelo na omenjeno mešanico in doseglo hitrost 1,7 macha, razlik v letalnih sposobnosti pa piloti praktično niso opazili. Biogorivo je bilo pridobljeno iz semen rastline Camelina sativa, ki lahko raste tudi v neugodnih razmerah ter tako ne predstavlja nevarnosti za poljedelce. Politika mornarice je namreč taka, da ne uporabljajo biogoriv na osnovi etanola, saj zanj potrebujejo žito, ki se uporablja v prehranski industriji. Flota naj bi v operativno rabo prišla leta 2016.

Rezanje valov
Mornarica bo z le nekaj majhnimi spremembami na ladjah opazno izboljšala izkoristek goriva. Z novim premazom, ki preprečuje nabiranje umazanije na trupih, lahko zmanjšajo upor in povečajo izkoristek goriva tudi za 12 odstotkov. (na fotografiji je ameriški rušilec USS Port Royal, na katerega nanašajo premaz). Na krme ladij nameravajo namestiti tudi posebna vodoravna 'zakrilca,' ki zmanjšujejo vrtinčenje vode, ki teče mimo trupa. Takšna krilca so že namestili na kar nekaj ladij in tako zmanjšali porabo goriva za okoli štiri odstotke.

Zeleni marinci
Namesto dostavljanja tisočih litrov goriva na prvo bojno linijo, kar je logistično izjemno zahtevno, v preskrbovalnih konvojih pa življenje izgubi tudi marsikateri vojak – na vsakih 50 konvojev umre en vojak, ki konvoj varuje – bodo ameriški vojaki začeli izkoriščati sončno energijo. Sistem Ground Renewable Expeditionary Energy System (GREENS) tako že uporabljajo vojaki v provinci Sangin v Afganistanu, vojska pa preizkuša še nekaj drugih različnih naprav za izkoriščanje sončne energije.

Sončne odeje
Marinci v provinci Sangin med opremo nosijo tudi posebne sončne kolektorje, imenovane Solar Portable Alternative Communication Energy System (SPACES), ki jih lahko zvijejo in pospravijo v nahrbtnik, so pa precej lažji od standardnih baterij. V manj kot minuti lahko odeje razvijejo in z njihovo pomočjo napolnijo radie in GPS-naprave. Vojaki tako nosijo manj opreme, poleg tega pa lahko brez dodatnega oskrbovanja na terenu ostanejo dlje. Za primer, patrulje se morajo na vsake tri do štiri dni vrniti v oporišče po nove baterije, medtem ko je patrulja s sistemom SPACE na terenu ostala tudi do tri tedne.

Geotermalna energija
Poleg zmanjšanja porabe nafte pri letalih, ladjah in vojakih na terenu nameravajo ameriška mornarica in marinci drastično zmanjšati tudi porabo fosilnih goriv v bazah. Geotermalna elektrarna v puščavi Mojave na primer proizvede kar 20-krat več energije, kot jo potrebuje mornariška baza China Lake, ki jo elektrarna oskrbuje z energijo. Z izkoriščanjem energije sonca, vetra, valov ter geotermalne energije nameravajo ameriški marinci in mornarica v svojih bazah do leta 2020 pridelati prav toliko energije, kot je porabijo. To pa nikakor ni lahka naloga, glede na to, da imajo po vsem svetu kar 72.500 stavb.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648