Moskisvet.com
40 gigatočk – bo fotografija nadomestila potovanja? - 1

Visoki obrati

40 gigatočk – bo fotografija nadomestila potovanja?

U.K.
30. 03. 2011 10.43
3

Jeffrey Martin je izdelal največjo fotografijo, kar jih je bilo posnetih znotraj nekega prostora. Pogled na notranjost knjižnice z 280.000 x 140.000 točk je preprosto fenomenalen.

Jeffrey Martin
Jeffrey Martin FOTO: Arhiv proizvajalca

Resnici na ljubo, ne gre za eno sliko, temveč 2.947 fotografij, ki so med seboj povezane in dajo skupaj 360 stopinjski pogled na 868 let staro samostansko knjižnico Strahov v Pragi.

Martin je uporabil fotoaparat Cannon 550D in 200 mm leče, vse skupaj pa je nadziral nemški robot GigaPanBot. Celotna fotografija ima kar 283 GB.

Avtor fotografije se je za posnetek odločil zato, ker je knjižnica za javnost zaprta, tako pa si jo bodo ljudje lahko ogledali do najmanjših detajlov.

Jeffrey Martin je moral 'sešiti' kar 2.947 fotografij.
Jeffrey Martin je moral 'sešiti' kar 2.947 fotografij. FOTO: Arhiv proizvajalca

Martin se je bolj kot na vid pri tem projektu zanašal na svoj sluh. „Postal sem zelo dober v prepoznavanju vzorcev. Če zaslonka ne klikne, lahko takoj ustavim fotoaparat.“

Vsake toliko časa se mu je namreč zgodilo, da robotska kamera ni našla fokusa. V tem primeru je moral Martin fotoaparat ustaviti in ponoviti fotografiranje od mesta, kjer je fotoaparat izgubil fokus.

Martinovi posnetki omogočajo ogled približno 42.000 knjig (seveda na zunaj), ki so del knjižne zbirke te izjemne knjižnice. Ocenjujejo, da je v tej knjižnici zbrano bolj ali manj vse znanje, ki je bilo na voljo do 18. stoletja.

„Največja prednost pri fotografiranju te knjižnice je v tem, da je moja kamera najmanj vredna od vseh predmetov v njej, kar je po drugi strani tudi malce strašljivo.“

Martin je moral dobiti posebno dovoljenje, da je lahko fotografiral knjižnico in za to je moral nositi tudi posebne copate. Snemanje je trajalo pet dni. Začel je fotografirati strop in ob 17:00, ko je moral zapustiti dvorano, je fotografiral približno 20 odstotkov knjižnice.

Za ogled knjižnice obiskovalci potrebujejo posebno dovoljenje.
Za ogled knjižnice obiskovalci potrebujejo posebno dovoljenje. FOTO: Arhiv proizvajalca

Ko je posnel celotno sobano, je moral nato 'sešiti' fotografije. Tako temni kot svetlejši kotički so bili posneti z isto izpostavljenostjo in zato je moral vse fotografije še obdelati, da je dobil vsaj približno enako osvetljenost in učinek ene fotografije. To je trajalo 111 ur.

Pogled na knjižnico pove, zakaj so zgodovinarji, učenjaki in popotniki zahajali sem. Poleg redkih knjig lahko opazimo tudi dvoje skrivnih vrat, ki so zamaskirana z lažnimi hrbti knjig in avtomatično spominjajo na roman Umberta Eca Ime rože.

Morda je Martinov projekt začetek spletnega potovanja, ko si bomo lahko svetovne znamenitosti ogledali kar iz domačih naslonjačev.

Oglejte si še video te izjemne fotografije.

 

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 616