Prometna zakonodaja določa, da mora biti voznik sposoben upravljati vozilo tako psihično kot telesno. Obutve ne predpisuje, češ da nima vpliva na varno vožnjo, vemo pa, da v praksi to ni res in da tako vožnja z natikači kot vožnja brez obuval ni optimalna.
Podplat natikačev oz. japonk se namreč zlahka zatakne med pedali, kar lahko vodi v nesrečo. Prav tako zlahka zdrsnejo s stopala in se ujamejo med pedali ter onemogočijo pravočasno in pravo reakcijo voznika. Natikači naj bi bili zato celo bolj nevarni kot uporaba čevljev z visoko peto med vožnjo, saj se zaradi njih lahko prepozno ali celo napačno odzovemo.
3 razlogi, zakaj je vožnja z natikači nevarna:
1. Strokovnjaki, ki proučujejo nesreče, ugotavljajo, da z natikači zaviramo počasneje. Čeprav se zaviranje upočasni zgolj za 0,13 sekunde, pa to pomeni, da se pri vožnji s 100 km/h zavorna pot podaljša za 3,5 metra.
2. Manevriranje stopal med pedali je počasnejše. Pot med stopalko za plin in stopalko za zavoro z natikači opravimo dvakrat počasneje kot z obutvijo, ki se drži pete. Z natikači nam pot med stopalkama vzame 0,04 sekunde, s čevlji/supergami pa 0,02 sekunde.
3. Z natikači na pedal pritisnemo z manjšo silo. Z japonkami ta znaša 10 m2/s, s čevljem pa 20,05 m2/s.
Kaj pa vožnja z bosimi nogami? Ta ni veliko bolj varna. Morebitni moker oz. prepoten podplat namreč ne zagotavlja dovolj oprijema, prav tako takšna vožnja hitro vodi v bolečino v podplatu. Za pritisk uporabljamo manjšo površino stopala in podaljšamo zavorno pot. Če ste obsojeni na izbiro med japonkami in boso nogo, je zadnja vseeno boljša izbira, a ni dolgoročna rešitev, saj nas lahko že najmanjši trn ali kamenček vrže s tira.
Kako postopajo policisti? Ti obravnavajo vsak primer posebej, kršitev pa ugotovijo na podlagi vožnje, ki kaže, ali je voznika pri tem kaj oviralo.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV