Vožnja avtomobila je v jeseni življenja pomembna vrlina, saj marsikateri starejši tako ohranja neodvisnost. A ceste danes prinašajo drugačne izzive kot nekoč. Promet je vse bolj zgoščen, tu so drugačni predpisi, višje hitrosti, sprememba infrastrukture, da ne govorimo o mlajših in predrznih voznikih. Tu so tudi sodobnejši avtomobili, zato morajo starejši vzdrževati vozniško kondicijo, da se na cestah znajdejo.
Pogosto naletimo na novice, da v nasprotno smer vozi starejši voznik ali voznica. Med starejše voznike sicer statistično spadajo vsi, ki so dopolnili 64 let, kar pa je načeloma še povsem varna doba za vožnjo, saj je večina ljudi tedaj še precej vitalnih in zlahka obvladajo vozniške ''posle'', medtem ko imajo nekateri že vidno motene kognitivne, motorične in fizične funkcije. Marsikateri voznik se teh težav niti ne zaveda. Statistično so pri starejših voznikih med najpogostejšimi vzroki za povzročitev nesreče nepravilna sprememba smeri, neupoštevanje prednosti in nepravilna smer vožnje. Zakon o voznikih (Zvoz-1), ki se dotika veljavnosti in podaljšanja vozniških dovoljenj, zgornje starostne meje za izdajo oz. podaljšanja vozniškega dovoljenja ne predpisuje, morajo pa vozniki dokazati, da so sposobni za varno vožnjo. ''Če ta zakon ne določa drugače, se vozniško dovoljenje za vožnjo motornih vozil kategorij AM, A1, A2, A, B, B1, BE, F in G izda z veljavnostjo desetih let, vendar največ do dopolnjene starosti 70 let. Po dopolnjeni starosti 70 let se vozniško dovoljenje izda z veljavnostjo petih let,'' beremo v četrtem odstavku 59. člena Zvoz-1.
Čeprav imajo določeni vozniki vozniški izpit, pa marsikdo ni več zrel za volan. Zato da zapis Miloša Bajta, ki ima za seboj dve negativni izkušnji, ko gre za prometne nesreče, misliti. Takole je zapisal na svojem Facebookovem profilu.
Vaše mnenje?
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV