Ker se število Waymovih robotaksijev na cestah že povečuje, pričakuje pa se, da bo v prihodnosti porast še večji, lahko pričakujemo, da se bo pojavljalo vse več težav z Googlovimi avtonomnimi vozili. Za zdaj se na srečo vse te težave zdijo precej majhne, in kar je najpomembneje, zaradi njih še ni prišlo do človeških žrtev. Pred kratkim smo videli, kako je Waymov robotski taksi trčil v dostavljalskega robota, ki je prečkal prehod za pešce (medtem ko je gorela rdeča luč), svetovni mediji pa so poročali o zgodbi podjetnika, ki se je zagozdil v robotskem taksiju, ki je, namesto da bi ga odpeljal na letališče, krožil po parkirišču.
Zdaj se je na spletu pojavil videoposnetek robotskih taksijev, ki kaže, da se računalniško vodeni avtomobili težko znajdejo v nekaterih redkih in nenavadnih situacijah. Video, objavljen na Redditu, prikazuje vozilo Waymo, ki so mu delavci na gradbišču pokazali, v katero smer naj gre, vendar se je vozilo očitno izgubilo. Med tem, ko en delavec drži znak STOP, ima drugi v roki znak, ki avtomobilom sporoča, naj upočasnijo hitrost in jim z roko kaže smer, v katero naj vozijo.
Medtem ko za ljudi to ni težava, ker zlahka razumejo, kaj pomeni kretnja roke v določeno smer, pa je to že precejšnja težava za robotaksije. Izurjeni so namreč na podlagi številnih podatkov, ki sicer veljajo za večino situacij, v katerih se avtomobili znajdejo na cestah. Toda v nekaterih primerih pride do situacij, ki so redke, in če robotaksi ni usposobljen za takšne situacije v prometu, ne bo mogel ustrezno odreagirati in ravno to je eden največjih problemov te vrste vozil.
Če Waymo ni usposobil AI, ki nadzoruje njihove računalnike, torej avtomobile, na več podobnih situacij, je jasno, da bi se vozilo lahko "zmedlo" in ne bi vedelo, kako reagirati. Kot lahko vidite na posnetku, se je avto ustavil in nato za kratek čas spet speljal, kot da bi hotel obvoziti delavca, da bi se vrnil na pot, ki jo je zapisal navigacijski sistem, na katerem pa menda ni bilo obvestila o delu.
Mimogrede, Waymovi avtomobili so naučeni uporabljati ročne signale prometnih policistov, vendar v tem primeru teh signalov niso dajali ljudje v policijskih uniformah in vprašanje je, ali se geste z rokami, ki jih kaže delavec, razlikujejo od načina, kako te signale kažejo policisti. Če bi šlo za človeške voznike, je jasno, da s prepoznavanjem znakov ne bi bilo težav, a čeprav je to za človeka preprosta in logična stvar, so te situacije za robotaksije izjemno zahtevne.
Vsakič, ko se avtonomna vozila znajdejo v takšni situaciji, ki je ne morejo rešiti, začne Waymo trenirati umetno inteligenco, da se v primeru, če se enaka ali podobna situacija ponovi, njihova vozila pravilno odzovejo, zato sedaj vsi vneto pričakujejo, kako bo podjetje uspešno pri reševanju nastalega problema.
Vir: Futurism.com
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV