''Dnevne luči na avtih so kot tangice. Pri obeh samo spredaj vidiš, da so, zadaj pač ne. V prometu je za vidnost odgovoren voznik. Ob zmanjšani vidljivosti vklopi zasenčene luči, da boš viden/vidna od spredaj in zadaj,'' so zapisali pri Policijski upravi Kranj in zadeli žebljico na glavico.
Kranjski policisti so s to objavo opozorili na veliko pomanjkljivost dnevnih luči pri večini avtomobilov. Uporaba dnevnih (ali zasenčenih) luči, ki svetijo manj kot zasenčene in druge je v Sloveniji obvezna. Te se pri večini avtomobilov samodejno prižgejo ob vžigu, saj je od leta 2011 vgradnja za vse avtomobile na trgu EU obvezna, če želijo dobiti tipsko homologacijo, medtem ko je obvezno uporabo teh luči, ki sicer porabijo precej manj električne energije, določajo posamezne države. Kot rečeno imajo slabost, ki pride do izraza ravno ob dnevih, kot so današnji, ko je zaradi slabega vremena na cesti zmanjšana vidljivost – svetijo namreč le spredaj, zadaj pa ne.
Po naši zakonodaji se pod dnevne luči šteje posebne dnevne luči, ki jih imajo novejši avtomobili oz. prižgane zasenčene luči v vozilih, ki nimajo posebnih dnevnih luči. Uporaba dnevnih luči je vsekakor koristna, zato je nerazumljivo, da kot dnevne luči veljajo le luči spredaj, medtem ko zadaj ne. To v lepem vremenu ne pride do izraza, brez zadnjih luči pa smo v slabši vidljivosti opaženi precej kasneje, kar je lahko recept za tragedijo. Čeprav so številna vozila opremljena s samodejnim vklopom žarometov, pa je ta pogosto preslabo odziven ali ima previsoko nastavljen prag prepoznavanja slabših razmer, kot je vodna ''prha'' izpod koles.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV