Moskisvet.com
Policija preverja spoštovanje omejitve gibanja

Varni v prometu

Slovenska policija: Na cestah polovico manj nesreč, družinsko nasilje ni v porastu

A.P.
14. 04. 2020 11.10
2

Epidemija koronavirusa je močno spremenila dnevne navade Slovencev. Manj časa (nekateri skoraj nič) preživimo v avtomobilu, ne hodimo v šoping, ne družimo se in več časa ali pa kar ves čas preživljamo v krogu družine. Slednje je po eni strani velika prednost, v primeru disfunkcionalnih družina pa je to lahko težava, saj lahko pride do nasilja v družini. Za statistiko prometne varnosti, družinskega nasilja in kriminalitete nasploh v času izolacije smo se obrnili na slovensko policijo. Odgovarja mag. Vesna Drole, Vodja Sektorja za odnose z javnostmi Policije.

Za nami je en mesece v izolaciji. Zaradi ukrepov za zajezitev širjenja bolezni covid-19 se je zmanjšalo število prevoznih sredstev na slovenskih cestah. To se pozna tudi v statistiki prometne varnosti. Koliko manj nesreč je bil v Sloveniji v primerjavi z enakim obdobjem lani?

V času trajanje epidemije od 16.3. do 10.4.2020 se je zgodilo 609, medtem ko se je leta 2019 v tem času zgodilo 1.174 prometnih nesreč.

So se navade voznikov v tem času kaj spremenile? Zagotovo so ljudje zdaj bolj strpni, ker ni gneče na cesti. Pa zaradi tega prihaja do več prekoračitev hitrosti? Opažate kakšne druge posebnosti zaradi praznih cest in omejitev gibanja?
V zadnjem času je na cestah kot posledica ukrepov za zajezitev epidemije manj voznikov. Zato je tudi promet bolj redek. Čas potovanja se je skrajšal. Prav zaradi redkejšega prometa in ugodnih vremenskih razmer nekateri vozniki kršijo omejitve hitrosti. Predvsem na glavnih prometnih smereh kot so avtoceste in ceste višjih kategorij.

Policija redno preverja spoštovanje omejitve gibanja.
Policija redno preverja spoštovanje omejitve gibanja. FOTO: Miro Majcen

Koliko kazni ste že izdali za kršitev določila o omejitve gibanju med občinami? Ali prihaja do kakšenih zapletov glede uveljavljanja tega pravila in preverjanja ali državljani spoštujejo ukrepe vlade RS?

Policija je od veljavnosti odloka izrekla 2.101 opozorilo in podala 2.415 predlogov ZIRS zaradi kršitev odloka. Državljani v večji meri spoštujejo sprejete ukrepe vlade RS. Pogosto pri svojem potovanju oz. gibanju na javnih površinah omenjajo nujnost svojega ravnanja, ki pa ni vedno v skladu z izjemami v odloku.

Policija tudi v aktualnih razmerah izvaja vse naloge na področju odkrivanja in preiskovanja kriminalitete tako kot jih je pred vzpostavitvijo trenutnega stanja. Ukrepi za preprečevanje širjenja nalezljive bolezni virusa COVID-19 so med drugim povzročili, da ljudje več časa preživijo doma. To je  razlog, da so nekatera kazniva dejanja številčno v manjšem upadu, druga pa v manjšem porastu. Kljub navedenemu pa stalno spremljamo gibanje kriminalitete, da se bomo lahko pravočasno in ustrezno odzvali na morebiten porast kaznivih dejanj ali na morebitne nove pojavne oblike.

To so točke avtomobila, ki jih je treba razkužiti
Preberi še
To so točke avtomobila, ki jih je treba razkužiti

Število vseh obravnavanih kaznivih dejanj v letu 2020 (do 31.3.2020) je primerljivo s številom kaznivih dejanj v istem obdobju preteklega leta (9-odstotni porast). Pri tem je treba izpostaviti, da  gre za trenutne podatke v trimesečnem obdobju, v katerem je bilo storjeno številčno malo kaznivih dejanj. K spremembi števila kaznivih dejanj lahko vplivajo različni dejavniki, stanje pa se praviloma uravnoteži v drugi polovici leta, ko stanje kriminalitete dobi bolj jasno sliko.

Pri vseh obravnavanih kaznivih dejanjih največji delež predstavlja premoženjska kriminaliteta (60-65-odstotni), ki zajema tatvine, velike tatvine, rope, roparske tatvine, avtomobilsko kriminaliteto, požige, kazniva dejanja zoper kulturno in naravno dediščino, goljufije, poškodovanje tuje stvari …, pri kateri beležimo v prvih treh mesecih v 2020 primerljivo število kaznivih dejanj glede na isto obdobje preteklega leta (8-odstotni porast).

Ob upoštevanju trenutnih razmer,  ki so bile zaradi epidemije virusa COVID-19 uveljavljene 16.3.2020, stanje na področju premoženjske kriminalitete v obdobju 16.-31.3.2020 bistveno ne odstopa od prvega trimesečja leta 2020.

K sreči nasilje v družini v času izolacije ni pretirano poskočilo.
K sreči nasilje v družini v času izolacije ni pretirano poskočilo. FOTO: iStockphoto
Kako motocikel pripraviti na pomlad?
Preberi še
Kako motocikel pripraviti na pomlad?

Kljub navedenemu pa je na področju premoženjske kriminalitete v navedenem obdobju viden upad   ropov, roparskih tatvin ter nekaterih drugih premoženjskih kaznivih dejanj, kjer ima storilec stik z oškodovancem. V porastu pa so kazniva dejanja tatvine (za 20 odstotkov glede na enako obdobje v 2019) in velike tatvine (za 15 odstotkov), med katerimi pa je tudi večje število kaznivih dejanj, ki so  ostala nedokončana in je policija vseeno podala kazensko ovadbo zaradi poskusa storitve kaznivega dejanja.

Na podlagi trenutnih statističnih podatkov ugotavljamo, da so kazniva dejanja zoper zakonsko zvezo, družino in otroke v letošnjem letu nekoliko v porastu. V  obdobju od 1.1.2020 do 31.3.2020 je policija namreč obravnavala 415 kaznivih dejanj nasilja v družini, za katere je bila podana kazenska ovadba (skoraj 25 odstotkov več kot lansko leto, ko jih je bilo 333). Od uveljavitve ukrepov za preprečevanje širjenja bolezni, tj. od 16.3.2020 do 31.3.2020, je policija obravnavala 67 kaznivih dejanj nasilja v družini, kar je primerljivo z istim obdobjem lanskega leta, ko jih je bilo 57. Policija v  vseh primerih odreagira in ustrezno ukrepa, v večini primerov pa je osumljencu izrečena prepoved približevanja.

Ugotavljamo, da je zaradi upoštevanja ukrepov za preprečevanje širjenja virusa manj prekrškov na javnih krajih, še vedno pa policisti obravnavajo dogodke, prijave, kršitve, v zasebnih prostorih (kot so npr. kršitve nasilja v družini, hrup, kršitve Zakona o varstvu javnega redu in miru v zasebnem prostoru), pri čemer so prekrški z elementi nasilja v družini v upadu.

Imate še kakšno posebno sporočilo za slovenske državljane

Glede nasvetov bi predlagali, da se upošteva priporočila, ki ji slovenska policija redno objavlja na svoji spletni strani.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648