Slovenija je bila zadnje tedne priča besnenju narave, kakršnega ne pomni. Katastrofalne poplave so prizadele velik del Slovenije in povzročile veliko gmotne škode, tudi na avtomobilih. Vam je voda zalila avtomobil? Strokovnjaki so enotni, da zalitega vozila na zaganjamo sami in da diagnozo vozila postavi strokovnjak. Če mislite, da ga je treba le dobro posušiti in prezračiti, temu žal ni tako, saj so lahko poškodovane določene komponente, voda in umazanija pa slabo vplivata na več le-teh. "Če vozilo ni bilo povsem zalito, ga je treba z vleko odpeljati v preverjeno servisno delavnico, da bodo serviserji zmočene dele razstavili in preverili, katere komponente je voda poškodovala. Tudi na videz posušeno vozilo naj bo na pregled v delavnico pripeljano z vleko. Poplavna voda namreč lahko poleg blata prinese še drugo umazanijo, tudi fekalne odplake, ki so praviloma kisle in zato do sestavnih delov vozil zelo agresivne," trohico upanja ponudi vodja AMZS servisne dejavnosti Jurij Kočar.
Voda v potniški kabini
Če je voda vdrla v potniško kabino in je večji del motornega dela zalit, je škoda večinoma nepopravljiva oz. za popravilo previsoka, saj je treba zamenjati domala vse vitalne dele avtomobila, tudi umazanijo je praktično nemogoče popolnoma odstraniti. "Četudi pri takem vozilu še uspemo zagnati motor in 'na videz' brezhibno deluje, se posledicam v obliki različnih okvar zaradi zalitja, ki bodo v prihodnje sledile, skorajda ne moremo izogniti," doda Kočar. Enako velja za električna vozila, če so ta v celoti zalita, medtem ko so v predelu motorja pred vdorom vode ustrezno zaščitena in se samodejno izklopijo, ko vozilo ugasnemo. Ko avto zalije voda, lahko kasneje prihaja do oksidacije, v tapetah se lahko pojavi plesen. Zato je načeloma treba zamenjati vse dele, ki so prišli v stik z vodo, saj bi lahko vlaga v bodoče povzročila nadaljnjo škodo.
Če voda "le" zalije avto
Če vam med vožnjo zalije avto, takoj prekinite električno napajanje in ga čim prej porinite na suho mesto, nato pa previdno odklopite akumulator, da je vozilo brez napetosti. Avto mora tudi v tem primeru končati na servisu, kjer ga razstavijo in strokovnjaki preverijo, katere dele oz. komponente je voda poškodovala. Oteževalno okoliščino pri sušenju vozila povzroča dejstvo, da električni moduli znotraj kabine niso zaščiteni za take primere.
Ob današnjih neurjih in vremenskih neprilikah je dobro občasno preverjati kanale, po katerih s strehe in stekel vozila odteka voda, saj če v njih zastaja, lahko ta vdre v kabino in hitro povzroči za več sto evrov škode.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV