Dopusti, vikend izleti, priljubljene motoristične točke so visoko na seznamu prioritet vsakega motorista, še posebej v teh mesecih, kar se pozna tudi v cestnem prometu. Kljub lepemu vremenu in številnim destinacijam je še toliko bolj pomembno, da ohranite trezno glavo, poskrbite za zaščitno opremo in upoštevate cestnoprometne predpise.
Poostren nadzor na naših cestah, tudi specializirane enote
V ponedeljek, 29. junija, se prične nacionalna preventivna akcija za večjo varnost motoristov pod okriljem Agencije za varnost prometa in v sodelovanju s policijo, ki bo vse do 12. julija izvajala poostren nadzor. Poostren nadzor bo predvsem na relacijah, ki so pri motoristih že tradicionalno bolj priljubljene, na primer v dolini Soče se bodo aktivnostim priključili tudi policisti Specializirane enote za nadzor prometa. Policija načrtuje tudi skupne nadzore s predstavniki policije sosednjih držav, in sicer Avstrije in Italije.
Poziv k odgovorni in strpni udeležbi v prometu pa je namenjen tudi vsem ostalim udeležencem v prometu, saj je v prihodnjih dneh pričakovati gostejši promet. Če k temu prištejemo še vročino, dela na cesti, spremenljivo vreme, tudi z nevihtami, in željo, da bi čim prej prispeli na cilj, se situacija zagotovo še poslabša.
Opozorila so na mestu
Po podatkih Agencije za varnost prometa so najpogostejši vzroki za smrtne nesreče motoristov, nepravilna smer oziroma stran vožnje, neprilagojena hitrost in neupoštevanje pravil o prednosti. Večletni podatki kažejo, da so nesreče pogostejše ob koncih tedna. V letošnjem letu, do vključno 12. 6. 2020, je bilo že 260 prometnih nesreč, v katerih so bili udeleženi vozniki motorjev, od tega jih je letos do 21. junija umrlo 10.
Motoristi, vozite preudarno in odgovorno!
Oprema in forma
Sposobnost obvladovanja motorja je priporočljivo vsako leto znova obnoviti in se pripraviti na daljše ali zahtevnejše ture, kar pomeni načrtovanje postankov in v poletni vročini poskrbeti za ustrezno hidracijo.
Pred potjo obvezno preizkusite motor, svojo in njegovo formo, ki mora biti vedno v tehnično brezhibnem stanju. Ob tem ne pozabite na zaščitno opremo, ki naj vključuje čelado, svetla odsevna oblačila oziroma kombinezon, ščitnik hrbtenice, škornje, rokavice in vedno prižgane luči ter ustrezne pnevmatike za dober oprijem, kar je ključno za vsakega motorista.
Slog vožnje
Na cesti gre hitro kaj narobe, včasih lahko zapeljete na moker asfalt v senci ali vas preseneti pesek, nepričakovan ovinek in še in še, zato nikoli ne podcenjujte voznih razmer. Vozite preudarno, previdno vožnjo in hitrost prilagodite razmeram na cesti ter upoštevajte omejitve. Napake se dogajajo in pri višji hitrosti so lahko tudi usodne, na primer pot ustavljanja motorista pri hitrosti 50 km/h znaša 23 metrov, pri 70 km/h znaša 38 metrov, pri hitrosti 90 km/h pa že 65 metrov. S tem, ko ste sedli na motor, nosite odgovornost, ne samo do sebe, ampak tudi do vseh ostalih udeležencev v prometu.
Prav tako pa se morate zavedati, da alkohol in vožnja ne gresta skupaj, tako da se na srečanjih motoristov in na ostalih dogodkih alkoholu vedno izogibajte. Tveganja glede vožnje pod vplivom alkohola ali drugih prepovedanih substanc so zelo visoka, zato je nujno, da na motor sedete trezni. Da bo tveganje minimalno, bodite vedno pripravljeni na vožnjo, saj morate biti osredotočeni, le tako boste tudi uživali v njej.
Nasveti izkušenih motoristov – #VarnoZMotorjem
Andrej Brglez, testni voznik motociklov, Brane Legan, inštruktor varne vožnje, Zvone Šeruga, svetovni popotnik na motorju, Gaber Keržišnik, komentator motorističnih dirk MOTO GP, in Mitja Gustinčič, motoristični novinar, so v novejšem preventivnem videu Agencije za varnost prometa opozorili na glavne pasti in tveganja, ki vas lahko doletijo pri vožnji z motorjem, ter vam ponujajo obilico neprecenljivih nasvetov, s katerimi lahko postanete odličen motorist.
Sponzorirana objava