Moskisvet.com
Počena guma - kako se zamenja in katero orodje potrebujemo za to?

Varni v prometu

Kako zamenjati gumo na avtomobilu?

E.R.
02. 11. 2024 03.00
2

Menjava pnevmatike na avtomobilu je osnovno znanje, ki ga mora poznati vsak voznik. Če pride do predrtja pnevmatike med vožnjo ali do potrebe po menjavi iz kakršnegakoli drugega razloga, vam bodo spodaj navedene informacije dobro služile, da boste pot lahko nadaljevali brez potrebe po klicanju pomoči.

Orodje, potrebno za menjavo pnevmatike

Preden začnemo s postopkom, je pomembno, da preverite, ali imate v avtomobilu vse potrebno orodje za menjavo pnevmatike:

Rezervna pnevmatika – Običajno je shranjena v prtljažniku pod talno preprogo. Preden začnete, se prepričajte, da je pravilno napolnjena.

Dvigalka (krik) – To orodje dvigne avtomobil, da lahko odstranite pnevmatiko.

Križni ključ ali ključ za matice – Potreben za odvijanje vijakov na kolesu.

Varnostni zatič – Pri nekaterih avtomobilih je potreben za odstranjevanje platišč.

Odsevni telovnik in varnostni trikotnik – Za zagotovitev varnosti na cesti, še posebej če menjate pnevmatiko ob prometni cesti.

Zagozde – Če jih imate, jih postavite pod kolesa, da preprečite premikanje vozila.

Pred začetkom menjave gume oziroma pnevmatike morate preveriti, če imate na voljo vse potrebne pripomočke.
Pred začetkom menjave gume oziroma pnevmatike morate preveriti, če imate na voljo vse potrebne pripomočke. FOTO: Shutterstock

Postopek menjave pnevmatike

Varnost naj bo na prvem mestu: Preden se lotite menjave pnevmatike, poskrbite, da ste na varnem mestu. Če ste na prometni cesti, se umaknite čim bolj na rob vozišča, vklopite varnostne utripalke (smerokaze), oblecite odsevni jopič in postavite varnostni trikotnik približno 100 metrov za avtomobilom. Avtomobil naj bo na ravnem in stabilnem terenu, saj boste potrebovali trdno podlago za dvigalko.

Zaviranje in priprava vozila Preden začnete z dvigovanjem avtomobila, nastavite ročno zavoro (ali vključite prestavo, če imate ročni menjalnik), da preprečite premikanje vozila. Če imate zagozde, jih postavite pod kolesa, ki ne bodo dvignjena, za dodatno varnost.

Odstranite okrasni pokrov (če je prisoten) Če imajo vaša kolesa okrasne pokrove, jih najprej odstranite. To lahko storite s pomočjo ploščatega izvijača ali celo z roko, odvisno od vrste pokrova.

Popustite vijake Preden avtomobil dvignete, popustite vijake na kolesu, vendar jih še ne odstranite v celoti. Ključ postavite na vijak in ga zavrtite v nasprotni smeri urinega kazalca. Lahko si pomagate z nogo ali se naslonite na ključ za večjo moč, če so vijaki zelo zategnjeni.

Dvignite avtomobil z dvigalko Dvigalko postavite pod ustrezno točko dviganja avtomobila (običajno označeno v priročniku vozila ali na karoseriji blizu koles). Postopoma dvigujte avtomobil, dokler pnevmatika ni nekaj centimetrov nad tlemi. Pazite, da dvigalke ne postavite pod plastične dele avtomobila, saj lahko pride do poškodbe.

Odstranite vijake in pnevmatiko Ko je avtomobil dvignjen, popolnoma odvijte vijake in jih skrbno shranite, da jih ne izgubite. Odstranite pnevmatiko, tako da jo naravnost povlečete stran od osi. Če je pnevmatika zataknjena, jo rahlo udarite s strani, da se sprosti.

Namestite rezervno pnevmatiko Rezervno pnevmatiko poravnajte z vijaki in jo previdno nataknite na os. Poskrbite, da bo pravilno nameščena, nato pa privijte vijake ročno, da jih rahlo fiksirate, preden začnete avtomobil spuščati.

Spustite avtomobil in zategnite vijake Počasi spustite avtomobil, tako da se pnevmatika dotakne tal, vendar vozilo še ni povsem na tleh. Zdaj s križnim ključem privijte vijake v obliki zvezde (na izmenične vijake), da se enakomerno zategnejo. Ko so vsi vijaki trdno zategnjeni, spustite avtomobil do konca in še enkrat preverite, če so vijaki dovolj zategnjeni.

Pospravite orodje in prazno pnevmatiko Ko je rezervna pnevmatika nameščena, pospravite odvite vijake, ključe in dvigalko. Okrasni pokrov lahko ponovno namestite, če to dovoljuje rezervna pnevmatika. Nato prazno pnevmatiko pospravite v prtljažnik.

Preverite tlak v rezervni pnevmatiki Rezervna pnevmatika mora biti ustrezno napolnjena, zato se prepričajte, da ima ustrezen tlak, preden nadaljujete vožnjo. Če imate tlačilko ali merilec tlaka pri roki, preverite tlak; če ne, se ustavite na najbližji bencinski črpalki.

Dodatni nasveti

Preverjanje rezervne pnevmatike: Preden greste na daljšo pot, preverite stanje in tlak rezervne pnevmatike, saj se lahko zgodi, da jo boste morali uporabiti.

Zategovanje vijakov po nekaj prevoženih kilometrih: Ko zamenjate pnevmatiko, je priporočljivo, da po nekaj prevoženih kilometrih ponovno preverite in zategnete vijake, saj se lahko nekoliko sprostijo med vožnjo.

Obiščite vulkanizerja: Rezervna pnevmatika je običajno namenjena zgolj začasni uporabi, zato jo čim prej zamenjajte s pravo pnevmatiko in popravite poškodovano kolo.

Sklep

Menjava pnevmatike je relativno enostaven postopek, ki ga lahko opravite sami, če imate ustrezno orodje in sledite varnostnim napotkom. Z nekaj vaje in previdnosti boste hitro in varno opravili menjavo, kar vam lahko prihrani čas in denar v primeru predrtja pnevmatike na poti.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?
UI Vsebina ustvarjena z generativno umetno inteligenco.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648