Motoristi se počasi zbujajo iz zimskega spanja. Ker smo v obdobju mirovanja izgubili kondicijo in prave občutke, je pomembno da se takoj na začetku ne odločamo za daljše in zahtevne ture, ampak sezono začnemo postopoma. A pomembna ni le naša kondicija, pač pa tudi forma našega motocikla, ki mora biti za varno vožnjo brezhiben. Zato je pomembno, da preverite njegovo stanje, ki je močno odvisno od tega ali ste ga pripravili na zimsko spanje. Pametno je, da v času mirovanje razbremenite pnevmatike in poskrbite za akumulator.
Dejstvo je, da so sodobni motocikli odvisni od elektronike in vestni motoristi čez zimo baterijo priklopijo na pametni polnilec (program za vzdrževanje). Namreč računalnik v motociklu za zagon zahteva kar nekaj voltov (več kot 10 V), da se zbudi. Če ste torej pred zimo mislili na akumulator – lahko ga tudi odklopite – bi moral motor vžgati najkasneje v drugem poskusu.
Smotrno je, da pred začetkom motociklistične sezone motocikel peljete na servis, še posebej, če to niste storili jeseni. Če je motor praktično nov, vam tega ni treba storiti, preverite pa tlak v pnevmatikah. Če ste redni obiskovalec servisa in je vaš motocikel prezimil pravilno, lahko motocikel pred prvo spomladansko vožnjo pregledate tudi sami.
Če ni bil pokrit, najprej poskrbite za prah. Med čiščenjem bodite pozorni na anomalije, kot je razrahljan vijak, počen zvar, poškodovane (obgrizene) električne žice (glodalci imajo radi plastiko) in puščanje tekočin (olja, hladilna tekočina, semeringove vilice itd.). Nato preverimo stanje teh tekočin – količino motornega olja, hladilne tekočine, olja sklopke ter zavorne tekočine. Pri slednji je treba biti potrebno pozoren tudi njeno starost, saj z leti začne izgubljati na kakovosti in lahko ob večjih obremenitvah odpove, zaradi česar zataji zavorni učinek.
Preveriti je treba tudi izrabljenost, s tem mislimo predvsem globino dezena (profila) pnevmatike, ki omogoča odvajanje vode in čiščenje pnevmatike – zakonski minimum je en mm – in pritisk, ki naj bo takšen, kot predpisuje proizvajalec. Preveriti moramo tudi delovanja vseh svetlobnih teles, torej žarometov, smernikov in zavorne luči. Če imate verižni prenos, torej motor z verigo, preverite njeno napetost, prav tako gibljive dele motorja. Vse te dele po potrebi namažite. Predlagamo, da namažete tečaje ročk na krmilu, zglode pedal, cevi vilic, pa seveda tudi parkirno oporo.
Če pogonsko verigo zgolj redno mažete, ne pa tudi čistite, tvegate, da se bo zaradi prahu in drobnega peska, ki se lepi na mazivo, ta spremenil v brusno pasto. Zato je treba verigo tudi oprati, ne le mazati, kar pa je precej umazano delo. Verigo očistimo z nafto, čopičem in krpo, ki dobro vpija.
Še preden zajahte motocikel, preverite tudi čelado, predvsem vizir in ga, če je obdrgnjen, zamenjajte.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV