Moskisvet.com
Možgani

Zdrav in v formi

Zdravila naravnost v možgane

U.K.
21. 03. 2011 14.00
1

Znanstveniki univerze v Oxfordu so uspeli najti nov način, kako spraviti zdravila v možgane. Uporabili pa so kar telesne prenašalce. To pomeni novo obdobje pri zdravljenju bolezni, kot sta Alzheimerjeva in Parkinsova bolezen ter mišična distrofija.

Ena glavnih težav pri zdravljenju bolezni na možganih je tako imenovana blokada med krvnim sistemom in možgani. Blokada obstaja, da zaščiti možgane pred bakterijami. Ta blokada pa zaustavlja tudi zdravila.

Zato so se znanstveniki osredotočili na eksosome. Eksosomi so neke vrste prevozniki, ki prenašajo različne materiale do celic.

Skupina je iz miši dobila eksosome in jih spojila s proteini iz virusa stekline, ki se vežejo na receptorje v možganskih celicah. S tem so 'programirali' eksosome, da 'odidejo' v možgane.

Nato so eksosome napolnili z delom genetske kode, ki se imenuje siRNA, in jih vbrizgali nazaj v miši. SiRNA je bila dostavljena v mišje možgane in izklopila gen BACE1, ki vpliva na nastanek Alzheimerjeve bolezni. Sporočili so, da so uspeli za 60 odstotkov zmanjšati vpliv tega gena.

Vodja ekipe dr. Matthew Wood je dejal, da gre za izjemno pomembne rezultate. „Prvič smo za prenos zdravil uporabili ta naravni sistem in rezultati so navdušujoči.“

Takšen način zdravljenja se lahko uporabi tudi pri drugih delih telesa. Trenutno se trudijo, da bi poslali eksosome tudi v mišice, vendar bodo v prihodnosti potencialno lahko 'napadli' katerokoli tkivo.

Naslednji korak je testiranje zdravljenja miši z Alzheimerjevo boleznijo in upajo, da bo metoda uspešna. Ekipa pričakuje, da bodo lahko metodo testirali na ljudeh že v petih letih.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 549