Varikokela
Je povečan venski pletež nad modom, ki vodi v višjo temperaturo mod. Normalna temperatura območja mod za je približno 2 stopinji pod telesno. Zato pride do zmanjšanja števila semenčic (pod 20 milijonov na mililiter) v tekočini in posredno do neplodnosti. Manj kot 50 odstotkov teh semenčic pa je normalno gibljivih. Približno 15 odstotkov moške populacije naj bi bolehalo za tem stanjem in kar 40 odstotkov vseh neplodnih moških. Zdravljenje vsebuje operativni poseg, ki ga opravi urolog in je uspešno v 95 odstotkih. V petih odstotkih se lahko varikokela ponovi in poseg je treba opraviti še enkrat.
Oligozoospermija (oligospermija)
Pomeni manjše število spermijev v ejakulatu. Možnost, da bi en sam spermij oplodil jajčece, je skoraj nična in normalna vrednost je več kot 60 milijonov spermijev v mililitru tekočine. Vzroki so že prej omenjena varikokela, poškodovan semenovod, antispermatozoidna protitelesa, ki jih tvori imunski sistem, in težave s produkcijo sperme (hormonske in genetske težave, uživanje drog, bolezni itd.). Zdravljenje je predvsem odvisno od vzrokov, ki jih je navadno težko odkriti.
Je pogosto povezana z oligozoospermijo (ni nujno) in je prav tako velik vzrok moške neplodnosti. Gibljivost se oceni na podlagi laboratorijskih testov. V normalnem vzorcu je okoli 50 odstotkov gibljivih in 25 odstotkov progresivno gibljivih spermijev. Vzrok je navadno genitalna infekcija, lahko pa se zgodi tudi to, da določena protitelesa napadejo spermije. Obstajajo zdravila, s katerimi zdravijo astenozoospermijo, zdravi pa se tudi z naravnimi zdravili, kot so arginin, matični mleček, propolis, L-karnitin, vitamin C, E, selen in cink. Seveda se je o tem treba najprej posvetovati z zdravnikom.
Sekretorna azoospermija
Pomeni, da testisi ne proizvajajo spermijev. Lahko gre za hormonske motnje, genske mutacije, obsevanje ali kemoterapijo, vnetje in obojestranski kriptorhidizem (testisa se ne spustita v mošnjo). Žal je v tem primeru zdravljenje mogoče samo v primeru pomanjkanja FSH-hormona (folikule-stimulativnega hormona), pri težkih poškodbah, obsevanjih in vnetjih pa je možnost ozdravljenja slabša.
Ekskretorna azoospermija
Prudukcija spermijev je pri tej anomaliji mogoča, a ta ne prispe v ejakulat. Navadno zaradi prirojenih razlogov ali poškodb. Zdravljenje vključuje kirurški poseg in je v 60 odstotkih uspešno.
Kaj mora moški storiti, če misli, da je neploden:
• splošni pregled pri urologu
• specialistični test semenčic, ki vključuje genetsko testiranje (iskanje prisotnosti protitelesc) in analizo negibnih semenčic (ki presodi, ali so semenčica živa ali mrtva)
• krvni test, ki najpogosteje preverja koncentracijo hormonov FSH in testosterona, manj pogosto pa tudi hormone LH, estradiol in prolaktin.
• genetska kariotipizacija (v primeru ponavljajočih se spontanih splavov)
• ultrazvok
• postejakulatorna analiza urina (za preverjanje prisotnosti retrogradne ejakulacije)
• biopsija mod
• vazografija
Kajenje – vpliva na zmanjšano koncentracijo semenčic v izlivu in nekatere študije so pokazale, da naj bi se koncentracija semenčic pri kadilcih zmanjšala za kar 20 odstotkov.
Alkohol – zmanjšuje koncentracijo testosterona in povečuje koncentracijo estrogena, ki je tako rekoč strup za testis. Prav tako kot kajenje alkohol zmanjšuje količino semenčic v tekočini.
Kadmij, svinec, živo srebro, vinilklorid, etilen oksid, radioaktivnost, rentgenski žarki – so potencialni dejavniki, ki vplivajo na moško plodnost.
Savna, tople kopeli – povišana temperatura v testisu zmanjša nastajanje semenčic (spermatogenezo) ali celo zavre njihov nastanek. Učinek je zaznati nekje v šestih do osmih tednih.
Ozka oblačila – oprijete spodnjice lahko vplivajo na število semenčic v ejakulatu.
Jahanje, kolesarjenje – pri športih, kot sta kolesarjenje in jahanje, se lahko poviša temperatura v testisih, predvsem zaradi lokalnega draženja. Na povišano temperaturo v testisih vplivajo tudi oblačila in čas kolesarjenja.
Stres – vpliva tudi na reprodukcijo. Obstajajo raziskave, ki dokazujejo, da kroničen ali močan stres povzroča zmanjšano koncentracijo, gibljivost in morfologijo semenčic v semenskem izlivu. Psihičen stres povzroči zmanjšano koncentracijo testosterona in vpliva na spolno vedenje.
Zdravila – na število semenčic v tekočini vplivajo tudi nekatera zdravil, kot so: zdravila za visok pritisk, zdravila za želodec in psoriazo.
Anabolni steroidi – ki jih uporabljajo bodybuilderji in atleti, lahko povzročajo impotenco in erektilno disfunkcijo. Vplivajo na zmanjšanje koncentracije semenčic. Neugoden vpliv na plodnost traja še nekaj mesecev po prenehanju jemanja steroidov. Podobno vplivajo tudi razne droge (marihuana, kokain, heroin …).
Lubrikanti – tudi nekateri lubrikanti neugodno vplivajo na semenčice, zmanjšajo njihovo gibljivost in koncentracijo.
Odgovor na to, zakaj je čedalje več neplodnih moških, se očitno skriva v načinu življenja. A gotovo je še mnogo razlogov, ki jih niti ne poznamo in se jih bomo zavedali šele v prihodnosti.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV