Moskisvet.com
Glavobol

Zdrav in v formi

Zakaj nam 'zmanjka filma'

A.M.
18. 03. 2013 09.01
24

Čezmerno pitje alkohola škoduje zdravju, vendar je že vsak od vas verjetno kdaj doživel, da mu je med veseljačenjem "zmanjkalo filma". Zakaj?

Alkoholne pijače - 1
Alkoholne pijače - 1 FOTO: Profimedia
Ko se drugo jutro zbudite v postelji z neznanko ali neznancem in vam ni niti malo jasno, kako ste tja zašli in kakšne "norčije" ste uganjali prejšnji večer. Dokaj pogost scenarij, ki ponavadi spremlja divje in burne zabave z velikimi količinami alkohola.

Poznamo dve vrsti alkoholne "izgube spomina". Prva je t. i. delna izguba spomina, druga pa celostna izguba spomina. Pri prvi "veseleči se" subjekt pozabi zgolj nekatere dogodke prejšnjega večera, vendar se jih ob manjši pomoči navzočih na popoldanski kavici lahko spomni in vsaj delno rekonstruira. Hujša oblika alkoholne amnezije je tako imenovani "black out". Ko vam alkohol preprosto "ugasne luči" in se ne spominjate prav nobenega dogodka, ki ste mu bili priča prejšnji večer. Seveda obstajajo še tako imenovane "namišljene" izgube spomina, ko subjekt iz moralno-etičnih razlogov trdi, da se ne spominja ničesar, kljub temu da se sam zaveda, kakšne kozle je streljal med popivanjem.

Ko vam pade mrak na oči

Obe vrsti izgube spomina povzroči nevrofiziološka kemična motnja v hipokamusu – predelu možganov, ki je odgovoren za spomin. Receptorji v hipokamusu s pomočjo aminokislin prejemajo informacije, alkohol pa začasno onesposobi nekatere receptorje in aktivira druge. Zmedeni nevroni ob tem proizvajajo hormone, ki otežujejo živčno komunikacijo. S tem onemogočijo proces učenja in pomnjenja.

Povedano po domače – osebek je v takšnem stanju sposoben zavestnega delovanja, ki žal zajema tudi uporabo mobilnega telefona, le da se naslednji dan ne spomni ničesar …, dokler seveda ne prejme kakšnega nenavadnega sporočila ali pogleda v zgodovino klicev. Pojav izgube spomina vzpodbudi večja količina zaužitega alkohola, močno vinjena oseba pa ima okrnjeno presojo in je močno nagnjena k tveganim dejanjem. In ob tem ne mislimo zgolj na vožnjo avtomobila.

Se lahko temu izognemo?

Gotovo pomaga zmerno uživanje alkoholnih pijač. Zabav se udeležite s polnim želodcem in nikar ne poskušajte nadoknaditi zamujenega v prvih petnajstih minutah. Po vsakem kozarcu alkoholne pijače priporočamo kozarec vode. Izgubo spomina povzroči skokovito povečanje alkohola v krvi, ki je posledica večjega vnosa alkohola v organizem v zelo kratkem času. Vsebnost alkohola v krvi mora znašati vsaj 1,5 promila. Bolj dovzetne za luknje v spominu so ženske, saj pri njih stopnja alkohola v krvi narašča veliko hitreje kot pri moških "žurerjih", obenem pa ga njihova telesa veliko počasneje razkrajajo. Frekvenca izgube spomina in prag tolerance se z leti in pogostostjo uživanja alkohola povečuje.

Nauk zgodbe: če že morate piti, pijte počasi in v zmernih količinah ter nikar ne pozabite, da minister za zdravje opozarja: Uživanje alkohola lahko škoduje zdravju!

Glavobol
Glavobol FOTO: Thinkstock

Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
 

KOMENTARJI (24)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 578