Ključnega pomena za vzdrževanje zdrave telesne teže ter za doseganje optimalnih rezultatov pri oblikovanju telesa je seveda zdrava in uravnotežena prehrana. Ne opozarjajo zaman strokovnjaki, da je za 70 odstotkov končnega rezultata zaslužna prehrana, drugo predstavlja vadba. In ravno način prehranjevanja marsikomu predstavlja težave, saj obstaja malo morje raziskav in nasvetov, ki narekujejo kaj, kdaj in koliko česa je treba zaužiti, da bi kar najhitreje dosegli zastavljene cilje ali vzdrževali idealno težo. A treba se je zavedati, da je vsak organizem razred zase, kar pomeni, da ne potrebuje vsak človek enakih količin živil iz posamezne prehranske skupine.
Poleg spola, višine, teže, genov, presnove in zadanih ciljev je količina zaužitih beljakovin (B), ogljikovih hidratov (OH) in maščob (M) odvisna tudi od tega, ali ste fizično aktivni in s kakšno aktivnostjo se ukvarjate. Za lažjo orientacijo preverite, koliko odstotkov živil iz treh glavnih prehranskih skupin je priporočljivo zaužiti dnevno, da bi dosegli kar najbolj optimalne rezultate. A ne pozabite, da morate paziti tudi na količino hrane in ne le na razmerje.
Če ste večino časa neaktivni
Če sodite v neko povprečje in se rekreirate le ’vsake kvatre’, oziroma vam hoja v drugo nadstropje dvakrat dnevno predstavlja največji fizični napor v dnevu – lahko bi torej rekli, da ste neaktivni, potem naj bo razmerje med živili posameznih skupin, ki jih zaužijete čez dan, takšno:
B – 15 do 20 odstotkov
OH – 55 do 60 odstotkov
M – 25 do 30 odstotkov
Če se ukvarjate z aerobnimi športi
Za tiste, ki se navdušujete nad dolgotrajnim naporom manjše intenzivnosti, kot je recimo tek, maratonski tek, plavanje, kolesarjenje in podobno, strokovnjaki priporočajo takšno razmerje:
B – 20 do 30 odstotkov
OH – 60 do 70 odstotkov
M – 10 odstotkov
Če se ukvarjate z anaerobnimi športi
Športi, pri katerih je poudarek na moči in eksplozivnosti, namen pa povečanje mišične mase, kot je recimo vadba v fitnesu, dvigovanje uteži, met kladiva, diska ali krogle in podobno, zahtevajo takšno razmerje:
B – 30 do 40 odstotkov
OH – 40 do 50 odstotkov
M – 10 do 20 odstotkov
Če se ukvarjate s kombiniranimi športi
Ste navdušeni nad borilnimi veščinami, recimo boksom in judom, ter drugimi športi, ki imajo poudarek na eksplozivnosti, hitrosti, moči in vzdržljivosti, potem se držite takšnega razmerja:
B – 30 do 35 odstotkov
OH – 50 do 60 odstotkov
M – 10 do 15 odstotkov
Če se ukvarjate z bodybuildingom
Zagotovo se strinjate, da je bodybuilding razred zase. Tu je namreč poleg moči in pridobivanja mišične mase pomembna tudi izraženost samih mišic oziroma definicija, zato je tudi razmerje med posameznimi skupinami živil nekoliko drugačno kot sicer:
B – 40 do 45 odstotkov
OH – 45 do 50 odstotkov
M – 10 odstotkov
Če ste se lotili diete z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov, se držite takšnega razmerja:
B - 60 do 70 odstotkov
OH – 20 do 30 odstotkov
M – 5 do 10 odstotkov
Pri strogih dietah, ki se jih poslužujejo bodybuilderji predvsem pred tekmovanji, strokovnjaki svetujejo premor vsake štiri dni, takrat naj bi en dan povečali energijski vnos hrane (pri tem se poveča količina OH za dvakrat).
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV