Moskisvet.com
biopsija

Zdrav in v formi

Vse o raku, kar se bojite vprašati

N.J.
04. 02. 2014 09.52
7

Mednarodna zveza proti raku že šesto leto organizira Svetovni dan boja proti raku, ki letos poteka pod geslom Preženimo mite o raku. Opozarjajo, da je zmotno prepričanje, da se o raku ni treba pogovarjati, da simptomi te bolezni niso očitni, da posameznik ne more vplivati na raka in da nima pravice do zdravljenja.

V Mednarodni zvezi proti raku poudarjajo, da se je o raku treba pogovarjati, širiti informacije o zdravljenju ter nuditi podporo vsem bolnikom in njihovim svojcem, čeprav je pogovor o raku dokaj nehvaležna tema. Kot navajajo v Onkološkem inštitutu Ljubljana, ki je vključen v mednarodno zvezo, večino ta diagnoza pretrese, pogovor pa lahko pozitivno vpliva na psihično stanje bolnika.

Glede mita, da simptomi raka vedno niso očitni, poudarjajo, naj se posvetujejo s svojim zdravnikom, če kakršne koli neobičajne težave trajajo dlje kot dva tedna. Posebej pozorni naj bodo ob spremembah pri odvajanju vode in blata, pri ranah, ki se ne celijo, pri neobičajni krvavitvi iz katerekoli telesne odprtine, pri zatrdlinah v dojki ali katerem koli drugem delu telesa, pri težavah pri požiranju, ob opaznih spremembah kožne bradavice ali pigmentnega znamenja, pri dražečemu kašlju ali hripavosti.

O zmotnem mišljenju, da posameznik glede raka ne more nič narediti, pa poudarjajo, da je za preprečevanje raka pomemben zdrav življenjski slog. Po raziskavah naj bi se lahko tretjini smrti zaradi rakavih obolenj izognili z izobraževanjem, odpravljanjem mitov ter obravnavi znanih dejavnikov tveganja.

Glede zdravljenja pa pojasnjujejo, da morajo imeti vsi ljudje pravico do dokazano učinkovitega zdravljenja raka. Med evropskimi državami obstajajo razlike v dostopnosti do učinkovitega zdravljenja, kar se kaže tudi v različnem preživetju bolnikov z rakom, navajajo na onkološkem inštitutu. Vsako leto na svetu 14,1 milijona ljudi izve, da ima raka, 8,2 milijona pa jih letno zaradi raka umre.

biopsija
biopsija FOTO: iStockphoto

Vse, kar se bojite vprašati ...

Če za tako hudo boleznijo, kot je rak, zbolimo sami ali kdo od naših bližjih, si o bolezni želimo vedeti čim več. Če vam je v takem primeru nerodno in neprijetno spraševati določene stvari, preberite odgovore na najpogostejša in najpomembnejša vprašanja o raku. Odgovore ponuja specializirana medicinska sestra Alison Boyd iz onkološkega centra na londonski kliniki.

Koliko različnih vrst raka poznamo?

Obstaja približno 200 različnih vrst raka, med katerimi so določene pogostejše, določene pa redkejše.

Ali rak boli?

Koliko je bolezen boleča, je odvisno predvsem od tega, na katerem delu telesa se razvije. V večini primerov bolniki v začetku, ko se bolezen začne šele razvijati, ne občutijo nobene bolečine. Rakave celice namreč ne povzročajo bolečine, bolečina je posledica pritiskanja tumorja, ki se razvije iz rakavih celic, na določen del telesa (na primer če tumor pritiska na hrbtenico ali ovira dihalne poti). Če se je bolezen že razširila na kosti pa je bolečina lahko simptom bolezni.

kemoterapija
kemoterapija FOTO: iStockphoto

Na kakšen način rak povzroči smrt?

Rak v zgodnji fazi ne 'ubija', temveč postane smrtonosen šele v napredovali fazi. Vsi raki pa niso enako nevarni, saj je pri nekaterih oblika možnost preživetja kar 90-odstotna. Kako rak povzroči smrt je odvisno od vrste raka, večinoma pa je smrt posledica odpovedi delovanja vitalnih organov.

Rak lahko popolnoma zasede organ, kot na primer pljuča, kar povzroči kolaps pljuč in preprečuje normalno dihanje. Lahko povzroči tudi zastoj v prebavnem sistemu, zaradi česar telo ne prejme dovolj hranilnih sredstev, če rak doseže jetra ali kosti pa prizadene kemično ravnovesje v organizmu in na ta način pripelje do nezavesti in morebitne smrti. Rak pa lahko osebo tudi popolnoma neokretno, kar povzroči izbruh infekcij, kot na primer pljučnico, proti kateri se oslabljen imunski sistem ne more bojevati. Kakorkoli že, bolniki z rakom običajno, predvsem v zadnjem stadiju, prejemajo močne protibolečinske tablete, zaradi katerih umrejo brez bolečin.

Rak na debelem črevesu
Rak na debelem črevesu FOTO: Thinkstock
Koliko stadijev raka obstaja?

Rak se v glavnem razvija v štirih stadijih:
- v prvem stadiju je bolezen omejena zgolj na eno področje, torej tisto, kjer se je začela;
-  v drugem stadiju je tumor že večji, bolezen pa lahko zasledimo že v bližnjih limfnih vozličih, kar pomeni, da se je rak začel širiti tudi v krvni obtok in po telesu;
- v tretjem stadiju je tumor še večji, rakave celice so že razširjene v limfnih vozličih in v obkrožajočem tkivu ter organih;
- v četrtem stadiju gre že za metastatičnega oziroma sekundarnega raka, ki se je razširil v druge organe in po telesu, tega pa je običajno mogoče le nadzirati in le redko pozdraviti.

Je mogoče odkriti, kako dolgo že ima nekdo raka?

Posebej bolniki si pogosto želijo vedeti, koliko časa so že bolni. Pri kožnem raku je ob odstranitvi prizadetega tkiva mogoče izmeriti globino rane in s tem določiti, kako dolgo se je razvijal, pri drugih oblikah raka pa je zelo težko določiti čas od začetka bolezni. Rak se lahko namreč razvija tudi do več let, preden se razvijejo simptomi.

Če sem že prebolel raka – sem izpostavljen večjemu tveganju za raka drug vrste?

Tveganje se poveča le za malo, in sicer zaradi zdravljenja predhodne oblike raka, še posebej, če ste se zdravili zaradi raka dojke, testisov ali kože z radioterapijo. Ta namreč poškoduje tako rakave kakor tudi zdrave celice, te poškodovane zdrave celice pa lahko mutirajo in postanejo rakave. Vendar pa je to tveganje minimalno.

Ali leta in predhodno zdravstveno stanje vplivajo na možnost preživetja?

Mlajši ljudje, ki so v boljši formi, imajo običajno boljši imunski sistem in zato lažje prenašajo zdravljenje. Rak pri mlajših ljudeh ni nič bolj agresiven kot pri starejših, prav tako pa ni nobenega vzorca, ki bi kazal na to, pri komu bol koliko agresiven in pri katerih letih bo kdo zbolel.

Ali rasa in barva kože vplivata na tveganje za raka?

V glavnem ne, čeprav se nekatere oblike raka pojavljajo pogosteje pri temnejših rasah. Rak prostate na primer pogosteje prizadene moške afrokaribskega porekla, mielom, krvni rak, pa je pogostejši pri temnopoltih ljudeh.

Rak v ustih
Rak v ustih FOTO: Profimedia

Katere oblike raka so dedne?

Strokovnjaki so odkrili gene, ki povzročajo raka jajčnikov, debelega črevesja, dojke in maternice. Če imate v sebi ta gen, to še ne pomeni, da boste zagotovo zboleli za rakom, ste pa izpostavljeni večjemu tveganju. Če želite, obstajajo testi, s katerimi lahko preverite, ali imate v sebi katerega od genov, ki povzroča eno od zgoraj naštetih oblik raka. Tudi za raka testisov, trebušne slinavke in prostate naj bi veljalo, da kroži v družini, vendar znanstvenikom še ni uspelo identificirati gena, ki ga povzroča in se zato za te oblike raka ni mogoče testirati.

Zakaj raka ni mogoče zaustaviti s presaditvijo organov?

S transplantacijo organov raka ni mogoče pozdraviti zato, ker se v tem obdobju, dokler bolezen napreduje na posamezni organ, začne že širiti po telesu. Četudi bi odstranili prizadeti organ, bi rakave celice rasle še naprej, a na drugih organih oziroma nekje drugje. Poleg tega bi po presaditvi morali jemati protizavrnitvena zdravila, kar bi močno oslabilo vaš imunski sistem, ki bi se nato le še težje bojeval proti bolezni.

Lahko dieta in telovadba pomagata premagati raka?

Zdrava in uravnotežena prehrana prispevata k temu, da boste pred začetkom zdravljenja bolj zdravi kakor bi bili sicer. Vaš imunski sistem bo v tem primeru bolj okrepljen, kar pomeni, da se bo vaše telo lažje bojevalo z boleznijo. Telesna vadba poleg tega prispeva k boljšemu počutju, polni telo z energijo in krepi moralo. Vendar pa pacienti ne smejo pretiravati z vadbo, temveč se gibati v mejah svojih in z zdravnikove strani predpisanih zmogljivosti.

Kako povedati otrokom, da imam raka?

V tem primeru ni pravega in napačnega načina. V glavnem velja, da je najpomembnejša iskrenost, pri tem pa ne bodite ostri in kruti. Najbolje je, če otrokom razložite, da ne veste, kaj se bo zgodilo, pri mlajših otrocih, ki še ne razumejo, kaj je rak, pa poskusite bolezen razložiti z uporabo 'dobrih' in 'slabih' celic.

Rak na pljučih
Rak na pljučih FOTO: Thinkstock

Bo rak vplival na mojo plodnost?

Odvisno od oblike zdravljenja raka. Pri nekaterih oblikah kemoterapije in radioterapije je plodnost prizadeta, pri nekaterih pa ne. Moškim zato običajno svetujejo, da si dajo spermo shraniti, ženskam pa, da dajo zamrzniti svoja jajčeca in jajčnike. Vsekakor se o tem in drugih možnostih pogovorite s specialistom, še pred začetkom zdravljenja.

Zakaj operacija ni vedno izvedljiva?

Če se tumorji razraščajo tik on večjih krvnih žilah, ob pomembnejših organih ali pa tik ob hrbtenjači, jih je včasih zelo težko ali celo nemogoče odstraniti. Operacija je neprimerna tudi pri napredovalih oblikah raka, saj so razsevki razseljeni že po celem telesu, operacija pa ni mogoča niti pri krvnem raku ali raku kostnega mozga. V teh primerih so na voljo še druge oblike zdravljenja, kot na primer kemoterapija, radioterapija, hormonska ali biološka terapija.

Pri katerih oblikah raka je preživetje največje?

Pri moških je ozdravljivost največja pri raku testisov in prostate, pri ženskah pa pri raku dojke in maternice, saj je vse te dele telesa mogoče odstraniti že zelo zgodaj.

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 578