Na Aljaski se z alkoholom na leto zastrupi okoli 4,5 prebivalca na 100.000. Do zastrupitve z alkoholom pride, ko se človek v izjemno kratkem času nalije z veliko količino alkohola, kar blokira možganske funkcije, ki upravljajo z dihanjem, s srcem ali telesno temperaturo.
Okoli 38 milijonov Američanov priznava, da se ga vsak konec tedna pošteno napije, kar za potrebe raziskave CDC pomeni osem pijač na dan. Američani sicer še zdaleč ne popijejo največ alkohola na svetu. Za primerjavo je morda zanimiv podatek, da kar 25 odstotkov Rusov ne dočaka 55 leta starosti. Raziskavo je pred letom dni izvedel Ruski center za boj proti raku v Moskvi in ugotovil, da je večina smrtnih primerov posledica zastrupitve z alkoholom, odpovedi jeter zaradi alkohola, ali neumnosti, ki jih počne človek, ko je pijan.
10 ml čistega alkohola je v 1 dl vina oziroma 2,5 dl piva oziroma 0,3 dl žganja. |
Kaj pa pri nas?
Slovenci se po litrih čistega alkohola, ki ga vsak prebivalec nad 15 leti povprečno popije na leto, uvrščamo tik pod prvo dvajseterico držav, kaže raziskava Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Rekorderji so Belorusi, ki so med letoma 2008 in 2010 povprečno na leto spili 17,5 litra alkohola, Slovenci pa z 11,6 litri zasedamo 23. mesto. Druga glede na popit alkohol je Moldavija (16,8 litra), tretja Rusija (15,1 litra), četrta pa Litva (15,4) litra. Svetovno povprečje znaša 6,2 litra. Po podatkih WHO smo v Sloveniji še pred 30 leti povprečno popili blizu 20 litrov čistega alkohola na leto.
WHO kot občasno hudo pijančevanje opredeljuje zaužitje vsaj 60 gramov alkohola ob vsaj eni priložnosti v zadnjih 30 dneh. Ena merica alkohola običajno vsebuje okoli 10 gramov. V Sloveniji to počne 7,3 odstotka prebivalstva, starejšega od 15 let. Bistveno bolj pogosto je to med moškimi (13 odstotkov). Tudi odvisnikov je med moškimi več; leta 2010 je bil odvisen vsak deseti, med ženskami pa vsaka 50.
Če se litre čistega popitega alkohola pretvori v vrste alkoholnih pijač, Slovenci najraje posegamo po vinu (46,9 odstotkov), nato pa po pivu (44,5 odstotka). Žgane pijače smo Slovenci pili v 8,6 odstotkih primerov.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV