Moskisvet.com
Učenje celo noč naredi več škode kot koristi - 1

Zdrav in v formi

Nikar se ne učite celo noč!

U.K.
09. 09. 2012 08.28
7

Vsi vemo, da je najbolj učinkovito pač učenje sproti, a resnici na ljubo to uspe le redkim. Pa če govorimo o osnovnošolcih, dijakih ali študentih.

Včasih so dnevi preveč lepi, potrebno se je udeležiti zabave, ali pa smo preprosto preveč leni, da bi sedeli za mizo in gulili šolske knjige. Potem pride dan testa ali izpita in ne preostane nam drugega, kot da poskušamo tako ali drugače nadomestiti izgubljeni čas.

Učenje celo noč naredi več škode kot koristi - 2
Učenje celo noč naredi več škode kot koristi - 2 FOTO: iStockphoto

Vendar pa so raziskovalci univerze v Kaliforniji (UCLA) ugotovili, da si s celonočnim učenjem pred izpitom naredimo več škode kot koristi. In razlog je čisto preprost: pomanjkanje spanca vpliva na kognitivne sposobnosti posameznika. To pomeni, da bo v primeru, da se neki učenec normalno uči sproti in se pred testom uči celo noč, več pozabil kot pa se bo v tisti noči naučil.

V povprečju naj bi otrok v osnovni šoli spal okoli 7,6 ur na dan. Odstotek v srednji šoli pade na 7,3, študent pa v povprečju spi le 6,9 ur na dan.

To je manj kot povprečen mladostnik potrebuje in to se pozna tudi na šolski uspešnosti. Nenazadnje je raziskava pokazala, da podgana brez spanca umre v približno treh tednih. Človek naj bi umrl po nekaj mesecih.

Po petih dneh zreduciranega spanja naj bi imela oseba s povprečnim IQ-jem (okoli 100), padec IQ-ja na 85. Se pravi na nivoju, kjer bi že potrebovali poseben program. Če potrebujemo 8 ur spanca, potem naj bi pomenilo 7 ur spanca padec IQ-ja za eno točko.

Nespečnost
Nespečnost FOTO: iStockphoto

Testirali so tudi voznike, ki so spali 'le' eno uro manj kot so navajeni in rezultati so pokazali, da imajo slabše reflekse kot osebe, ki popijejo toliko alkohola, da so še pod dovoljeno mejo. Japonski znanstveniki pa so celo našli povezavo med pomanjkanjem spanca in rakom na dojki.

In znanstveniki ugotavljajo, da ljudje čedalje manj spimo. Leta 1900 naj bi ljudje v povprečju spali 9 ur na dan, leta 1990 pa je številka padla na 8. Do leta 1995 se je povprečje znižalo na 7,35 ure in 2004 na 7 ur. In kot kažejo raziskave, pomanjkanje spanca lahko posredno in neposredno vodi tudi do hujših obolenj.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648