Kidanje je po eni strani lahko zares zabavno, ob tem se lahko družimo s sosedi, se razgibamo. Pri kidanju so mišice še kako aktivne. Modtem ko povprečna ženska v uri kidanja porabi okoli 400 kalorij, moški porabi okoli 600 kalorij. Tako da lahko z odmetavanjem snega brez težav nadomestite dnevni trening.
Če je vaše telo že nekoliko okrnelo in vas je presenetil sneg, se nikar ne prenaglite. Poškodbe hrbtenice, zvini, nategnjene mišice ali celo srčni infarkt so namreč lahko davek, ki ga boste plačali, če se ne boste držali osnovnih pravil kidanja.
1. Ogrejte se
Preden se zaženete v sneg na dvorišču, se ogrejte. Tek po stopnicah, nekaj poskokov na mestu, zamahov z rokami in raztegovanje mišic vas bodo prikrajšali za marsikatero poškodbo.
2. Uporabljajte lopato ergonomske oblike
Ergonomsko oblikovane lopate so nekoliko lažje od običajnih, poleg tega so oblikovane tako, da imajo prilagojen ročaj, ki vas bo prikrajšal za močno sklanjanje in nepotrebno dvigovanje snega. Ne pozabite namreč, da lopata, polna snega, tehta približno devet kilogramov.
3. Izpilite tehniko kidanja
Sneg z lopato potiskajte in ne dvigujte. Če že morate kidati na tak način, da dvigujete lopato, pa to počnite tako, da se upognete v kolenih in breme namesto s hrbtenico dvigujete z nogami. Hrbet naj bo vzravnan, noge nekoliko narazen. Nujno pa se morate izogibati metanja snega prek rame in sunkovitega obračanja v telesu, saj je to eden najpogostejših vzrokov za poškodbe hrbtenice.
4. Delajte odmore
Vsakih 15 minut naredite premor. Odpočijete si lahko tako, da odložite lopato, vzravnate hrbtenico, naredite nekaj korakov ter spijete kozarec vode, da preprečite dehidracijo in da se ne pregrejete.
5. Poslušajte svoje telo
Telo vam bo samo povedalo, kdaj je preveč. Vsakršna bolečina v mišicah ali sklepih, pomanjkanje sape ali bolečina v prsih so opozorilni znaki, da je čas, da odložite lopato in prenehate kidati.
6. Preprosto ne kidajte
Za nekatere ljudi je najbolje, če se kidanju enostavno izognejo. Nepisano pravilo pravi, da naj osebe, starejše od 45 let in v slabi fizični pripravljenosti, kidanje prepustijo drugim. To še posebej velja za tiste, ki imajo težave s srcem ali ožiljem.
Srce je mišica kot vsaka druga, če je preobremenjena, pa lahko zaradi prevelikega pritiska celo preneha delovati. Ker so srčni infarkti pri kidanju med starejšimi ljudmi in osebami s težavami srca in ožilja zelo pogosti, se temu opravilu raje izognite in poprosite nekoga drugega, naj to stori namesto vas. Življenje je namreč nedvomno vredno več kot odmaknjen kup snega.
Kidanje je lahko zelo nevarno tudi za vse z osteoporozo. Takšna oseba lahko med kidanjem (zdrs, dvig pretežke lopate, nenadni zasuk itd.) utrpi hude poškodbe, zato se, če imate osteoporozo, NIKAKOR ne lotevajte kidanja, temveč raje prosite, da to za vas stori nekdo drug.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV