V študiji so morali odrasli hoditi in teči na posebni premikajoči se podlagi, ki je beležila podatke o obremenitvah in sili, s katero so sodelujoči pritiskali med hojo in tekom. Rezultati so pokazali, da so kolena med tekom sicer trikrat bolj obremenjena kakor med hojo, vendar pa se obremenitev kolen med hojo in tekom na izenači, zaradi časa, ki ga tekači preživijo 'v zraku' med enim in drugim odrivom pri posameznih korakih.
Med vsakim korakom pri hoji, koleno obremenimo s silo, ki je enaka dvokratniku oziroma trikratniku naše telesne teže. Med tekom je obremenitev še veliko večja, na koleno namreč pritiskamo s silo, ki je enaka od pet- do dvanajstkratniku telesne teže, odvisno od naše forme in hitrosti teka. Čeprav je obremenitev kolen dolgo predstavljala največjo skrb, dejansko nikoli ni bilo dokazano, da bi povečevala tveganje za osteoartritis in obrabo hrustanca, pojasnjuje avtor študije
Ross Miller. "
Med hojo je stopalo na tleh približno 60 odstotkov časa, medtem ko je pri teku stopalo na tleh le 30 odstotkov časa," pravi. "
Čeprav je obremenitev večja, je kolena tako ne občutijo enako časa kot med hojo." Poleg tega med tekom delamo daljše korake kakor med hojo, zato pri isti razdalji kolena obremenimo manjkrat. "
Ko smo izračunali akumulirano obremenitev na določeni razdalji, smo ugotovili, da je obremenitev kolen med tekom in hojo na koncu opravljene razdalje povsem enaka," še zaključuje.
Klub temu pa opozarja, da lahko tek povzroči druge poškodbe kolen, ki pa niso posledica preobremenitve zaradi samega teka, temveč predvsem prekomerne telesne teže, nepravilne obutve, nepravilne tehnike teka in neprevidnosti.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV