Jan Kiecolt-Glaser, direktor medicinskega inštituta Univerze v Ohiu je raziskoval mogoče vplive prepirov na naše telo. Pod drobnogled je vzel 43 parov, ki so bili poročeni vsaj 36 mesecev, stari pa med 24 in 61 let. Izpolniti so morali psihološke teste in vprašalnike glede zakona. Prostovoljcem, ki so sodelovali v raziskavi, so ponudili visokokalorični obrok z 930 kCal (3894 kJ) in s 60g maščob: klobaso, jajca in omake po želji. Po analizi vseh sodelujočih, so strokovnjaki izbrali tiste, ki se zdijo nesrečni v zakonu in so kazali znake depresije Pare so po obroku izprašali o temah, ki bi lahko izzvale močne konflikte – in pari so se sprli. Raziskovalci so opazili povišan nivo inzulina in trigliceridov pri tistih, ki so se ravnokar prepirali, vrednosti so bile povsem neprimerljive z vrednostmi pri osebah, ki se niso spustile v prepir.
Rezultat je bil kristalno jasen: pari, ki so se prepirali, so v sedmih urah porabili kar 118 kCal (494 kJ) manj kot tisti, ki se niso prepirali, kar bi pomenilo, da v enem letu takšna oseba 'pridela' okoli 5 kilogramov telesne teže.
»Ne dvomimo, rezultati kažejo, da faktor stresa močno vpliva na našo telesno težo in da s tem, ko poskrbimo za duševno zdravje, poskrbimo tudi za telesno,« je pojasnil Kiecolt-Glaser. Njegova asistentka Martha Belury je dodala: »Glavni vzrok je inzulin, ki stimulira prebavo hrane in vpliva na kopičenje maščob v telesu, predvsem na abdominalnem predelu. Visoke vrednosti inzulina in trigliceridov v krvi lahko negativno vplivajo na prebavo sladkorjev in maščob, s čimer se poveča tveganje za razvoj kardiovaskularnih bolezni in diabetesa.«
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV