V znanosti se vrstijo dokazi o vse močnejšem sončnem sevanju na površini zemlje, kar je posledica redčenja atmosfere in pomanjkanja nekaterih spojin, kot je ozon. Po podatkih svetovne zdravstvene organizacije vsako leto za rakom na koži (nemelanomski in melanomski rak skupaj) zboli od dva do tri milijone ljudi. Ta številka raste v nekaterih gosteje poseljenih območjih, kjer je plast ozona tudi najtanjša ali pa se tanjša. To je seveda območje Evrope, Severne in Južne Amerike ter še posebno Avstralije.
V Sloveniji so podatki o raku na koži tudi že na meji epidemioloških, saj vsako leto zboli več ljudi. Po zadnjih podatkih vsako leto v Sloveniji za rakom zboli nekaj več kot 2000 ljudi, pri četrtini bolnikov je diagnosticiran črni rak oziroma melanom (na naslovnici), ki je zelo zahrbtna in pogosto smrtonosna oblika neoplazmije.
Zdravniki, onkologi, epidemiologi in drugi svetujejo pogosto uporabo zaščitnih faktorjev pred soncem in izogibanju zunanjih škodljivih dejavnikov. Vendar je najboljša preventiva pokrita koža in senca, čeprav denimo v snežnih razmerah ali na morski gladini veliko žarkov prihaja tudi od strani in od spodaj.
Rak na koži (še posebno nemelanomski) je v zgodnji fazi popolnoma ozdravljiv oziroma odstranljiv. So pa pred kratkim raziskovalci ugotovili zelo zanimivo korelacijo med kofeinom in zaviranjem rasti rakastih celic na koži. Genetiki z univerz v Washingtonu in univerze Rutgers so ugotovili, da kofein zadržuje DNK, da ne bi v primeru okvare deljenje celice ušlo izpod nadzora. Leta 2007 so recimo izvedli raziskavo na vzorcu 94.000 žensk, ki je pokazal, da je pri ženskah, ki so zmerno uživale kofein, deset odstotkov manjša možnost, da bodo zbolele za rakom na koži. Ta verjetnost se je povečala kar na 40 odstotkov pri tistih, ki so popile šest ali več skodelic kave na dan. Podobni rezultati so se pokazali tudi pri miših.
Pred kratkim pa je uspelo raziskovalcem najti tudi znanstveno razlago za pozitivni vpliv kofeina na upad rakavih celic; kofein zadržuje aktivnost proteina, imenovanega kinaza, ki je pravzaprav skupek encimov, zadolženih za regenereacijo poškodovanih celic. Encimi povzročijo odmrtje celic, če zaznajo nepopolno delitev kromosomov. Kot je znano, nepopolna delitev kromsoma lahko privede do rakaste delitve celice. Kofein spodbuja delovanje kinaze (ATR), kar pomeni manj možnosti, da celica s poškodovanim kromosomom preživi in se deli naprej. Uspeh so zaznali na celici, ki so jo poškodovali UV-žarki, kar je zelo pogosto pri ljudeh, ki se prekomerno sončijo. Celice s poškodovanimi kromosomi lahko zelo hitro mutirajo v rakave.
Kot pravi biofizik Douglas Brash z univerze Yale, je kofein le zgodovinsko pomemben inhibitor zaviranja deljenja poškodovanih celic. Znanstvenikom je pomembno, da so spoznali mehanizme, s katerimi kofein vpliva na 'selekcijo' celic. Od tukaj naprej pa bo razvoj šel v smeri iskanja bolj specifičnih orodij. Do boljših zdravil pa nam ne preostane drugega, kot da naprej uživajte v dobri sveži kavi!
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV