Je bodybuilding res za vsakega?
Izmed vseh športov, ki obstajajo, je verjetno ravno bodybuilding tisti, ki zahteva 100 odstotno predanost 24 ur na dan ter najbolj temeljit pristop, zato ga je nemogoče trenirati zgolj rekreativno. Zahteva namreč ogromno discipline, odrekanja, vztrajnosti in tudi časa, zato se ga ne more lotiti kar vsakdo.
Večina Slovencev je še vedno preveč konzervativnih in imajo številne predodke, konec koncev pa niti ne vedo natančno, za kakšen šport pravzaprav gre. V zadnjih letih je pri nas bodybuilding sicer v vzponu in slovenski predstavniki na tekmovanjih po svetu dosegajo lepe rezultate, in to tako na profesionalnem kot amaterskem nivoju.
Med amaterskimi je nedavno velikanski uspeh dosegel Dejan Guzej iz Raven na Koroškem, ki je na amaterskem tekmovanju v bodybuildingu Olympia Amateur UK v angleškem Liverpoolu, ki ga je organiziral IFBB (International Federation of Bodybuilding and Fitness, angl. Mednarodna organizacija bodybuildinga in fitnesa). V svoji kategoriji Classic Up to 180 cm je dosegel vrhunsko 2. mesto. Seveda rezultata ni dosegel kar tako. Z bodybuildingom se ukvarja od leta 2003, zadnjih 5 mesecev pa se je popolnoma posvetil tekmovanju. Kot je dejal za dobranovica.si, je vsak dan vstal ob 5. uri, sledila je 1 ura kardio treniga, okoli 13. ure je 1 uro izvajal vaje za moč in za vzdrževanje mase, nato odšel v službo do 22. ure, nato si pripravil obroke za naslednji dan, okoli polnoči pa še eno uro peživel na eliptičnem trenažerju. Jedel je na 4 ure, spal pa od okoli 1. ure zjutraj do 5. ure, torej le štiri ure na noč.
Če namesto lepotnega kirurga raje stopite v telovadnico.
Posted by Svet on 12. november 2015
Ko je trener slišal za željo amaterskega bodybuilderja Dejana Guzeja, da bi čez 5 mesecev rad bil poleg na amaterskem svetovnem prvenstvu, mu je odgovoril, da je to tako, kot če bi Zavrč želel igrati z Barcelono. Pa je na koncu osvojil srebro, a priprave so mukotrpne.
Posted by Svet on 12. november 2015
RAZBIJMO MITE!
Laik, ki zagleda bodybuilderja je prepričan, da uživa nedovoljene substance, saj naj bi bilo po mnenju mnogih na naraven način nemogoče pridi do takšnih mišic, takšno splošno mnenje pa vsekakor meče slabo luč na športnike, ki so z dušo in srcem predani svoji ljubezni ter več ur dnevno garajo v fitnes centrih.
Predsodkov in mitov o bodybuildingu je tako rekoč malo morje, večina teh pa je globoko zakoreninjenih že desetletja.
1. mit: 'Mišice se pretvorijo v salo, če nehaš trenirati'
Eden izmed pogostejših mitov je vsekakor prepričanje, da v kolikor prenehaš trenirati, se bodo vse mišice pretvorile v kup sala. Kdo je celotnemu svetu vkoreninil takšno prepričanje, žal ni znano, zagotovo pa ni ravno dobro poznal osnove človeškega telesa, se strinjajo strokovnjaki. Preprosto nemogoče je, da bi se eno tkivo na nek čudežni način pretvorilo v drugo. Je pa možno, in žal se to celo pogosto dogaja, da nekdo, ki preneha trenirati, še vedno vztraja pri istih prehranjevalnih navadah, ter se posledično redi iz popolnoma istega razloga kot miljone navadnih smrtnikov po svetu – njegov kaloričen vnos postane večji kot poraba.
2. mit: 'Vadba z utežbi žensko nabilda'
Marsikdo se zgrozi že ob sami misli na ekstremno mišičasto žensko telo, predvsem ženske se bojijo, da bodo izgledalo tako kot profesionalne bodybuilderke, v kolikor bodo trenirale z utežmi. Od kod neki ta ideja? Da pojasnimo, količina testosterona pri ženski je približno desetina količine testosterona pri moškem, prav tako imajo moški v povprečju 18 do 22 kilogramov več čiste mišične mase od žensk, hkrati pa tudi od 3 do 6 kilogramov manj maščobnega tkiva. Torej če ženska poleg uravnotežene prehrane in kardio vadbe redno vadi z utežmi, dobi za nagrado čvrsto, izklesano, seksi in ženstveno telo, hkrati pa se ji pospeši metabolizem, okrepijo kosti, poveča libido in konec koncev postane samozavestnejša.
3. mit: 'Preveč beljakovin škodi ledvicam'
Za bodybuilderje je značilno, da je njihov vnos beljakovin v telo veliko večji od povprečja, saj je potrebno na hraniti mišice. So pa mnogi prepričani, da je povečan vnos proteinov zdravju škodljiv, predvsem naj bi bile na udaru ledvice. Toda kar tri neodvisne študije dokazujejo, da je pravzaprav ravno obratno, visokobekljakovinska prehrana naj namreč ne bi imela nikakršnega vpliva na ledvice, v kolikor so te seveda zdrave.
4. mit. 'Telo lahko izkoristi le 30 gramov beljakovin'
Še eno prepričanje se je izkazalo za neresnično in se pravzaprav niti ne ve, kdo neki si je to izmislil. Govorimo o mitu, da naj bi telo lahko izkoristilo največ 30 gramov proteinov na obrok, v resnici pa je vse odvisno od telesne mase ter od tega, koliko in kako posameznik trenira.
5. mit: 'Zvečer ne smete jesti'
Morda se ne tiče izključno bodybuildinga, toda ko smo že pri prehrani, lahko omenimo še enega najpogostejših mitov, ki je nerjetno razširjen med laično populacijo. Da bi se znebili odvečnih maščobnih blazinic, mnogi prakticirajo popolnoma napačen način prehranjevanja, in sicer da po določeni uri ničesar več ne zaužijejo. Pa ste vedeli, da je učinek pravzaprav lahko ravno obraten? Če namreč nekaj ur pred spanjem ne jeste, telo preide v stanje beljakovinskega katabolizma oziroma razgradnje mišičnega tkiva, saj zmanjka maščobnih zalog. To imenujemo tudi 'kanibalizem mišic', torej če mislite, da uspešno topite maščobne blazinice na tkšen način, se motite. Zato je priporočljivo pred spanjem zaužiti beljakovine, ogljikovim hidratom pa se izogibajte, saj med spanjem ne potrebujete energije.
6. mit: 'Proteini = steroidi'
Strokovnjaki se kar za glavo držijo, ko slišijo ljudi govoriti neumnosti, češ da vsi bodybuilderji prisegajo na steroide, ko jih vidijo uživati šejke. Za laike, proteinski praški so popolnoma legalna in priporočljiva prehrana za športnike. Če vsaj približno razumete angleški jezik, bi torej morali vedeti, da gre pravzaprav za beljakovine, le da so skoncentrirane, anabolični steroidi pa sintetične oblike testosterona, ki si jih posameznik injicira v mišico.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV