Če se radi obnašate kot junaki iz filmov Prekrokana noč, se radi zabavate pozno v noč in brez spanja odhitite v službo, naslednjič dobro premislite, ali je vaše početje zdravo. Majhna švedska študija v katero je bilo vključenih 15 zdravih moških, je namreč pokazala, da so posledice neprespanih noči približno takšne, kot da bi vsakič pdoživeli blažji pretres možganov.
Sodelujoči so eno noč spali 8 ur v laboratoriju, naslednjo noč pa so morali ostati popolnoma budni. Da so pregnali utrujenost, so igrali igrice, brali, gledali filme in se zabavali. Krvne preiskave so pokazale, da se je v primerjavi z normalno prespano nočjo, na neprespano za 20 odstotkov povečala raven nevrokemičnih markerjev, ki jih sicer povezujejo z okvaro možganskih celic.
"Motnje spanja so že tako povezane s številnimi zdravstvenimi težavami in po vsej verjetnosti jih je večina posledica tega, da s pomanjkanjem spanja dejansko poškodujemo možgane," pravi dr. W. Chris Winter iz zdravstvenega centra Martha Jefferson Sleep Medicine Center v Virginiji. Dodaja, da je limfni sistem desetkrat bolj aktiven, ko smo naspani, saj se trudi znebiti celičnih ostankov in toksinov. Ko ne spimo dovolj pa se možgani ne morejo očistiti sami, zato težje razmišljamo in nam je slabo.
Ni pa vse tako črno kot se zdi. Možgani so navajeni na občasne neprespane noči, zato kakšna prekrokana noč tu pa tam ne bo imela dolgoročno škodljivih posledic. Pogosto pomanjkanje spanja pa lahko povzroči precejšnjo škodo, zato se nikar ne hvalite s tem, kako malo spanja potrebujete.
Poskrbite, da boste telesu privoščili 7 do 8 ur spanja, za to pa vam ne bodo hvaležni le možgani, temveč tudi telo. Pomanjkanje spanja je namreč eden glavnih krivcev, zakaj posegamo po nezdravih prigrizkih in mastni hrani ter izpuščamo ure vadbe.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV