Moskisvet.com
zaščita pred soncem

Med tekom

Nikar ne pozabite nanjo!

Sandra Cvetkovič
10. 06. 2013 08.23
7

Tek v toplih poletnih mesecih je lahko nadvse zabaven in zdravju koristen, če le upoštevamo osnovna pravila tekaškega treninga. Primerno oblečeni in obuti se moramo pred tekom najprej dobro ogreti ter po pretečeni razdalji raztegniti, da se izognemo morebitnim poškodbam, predvsem pa ne smemo pozabiti na ustrezno zaščito pred sicer prijetnimi, a še kako nevarnimi sončnimi žarki.

Na srečo se vedno več posameznikov zaveda številnih pozitivnih učinkov telesne aktivnosti na splošno zdravje in počutje, kar lahko vidimo predvsem v poletnih mesecih, saj prijetni sončni žarki in višje temperature kar vabijo na gibanje na svežem zraku. Ob vseh modernih različicah vodenih vadb in individualnih športnih aktivnostih pa je ravno tek tisti, ki kraljuje na vrhu lestvice priljubljenih oblik rekreacije. A mnogi tekači, predvsem tisti, ki so šele pred kratkim prvič obuli tekaške superge, se ne zavedajo, da je tudi k navidez tako preprosti aktivnosti kot je tek, potrebno pristopiti z glavo; se torej primerno obleči in obuti, se zaščititi pred vplivom sončnih žarkov, ki so še posebej nevarni poleti, poskrbeti za zadostno hidracijo, se pred tekom dobro ogreti ter nikakor ne pretiravati. Le tako bodo pretečeni kilometri prijetni in zdravju koristni.

Zelo pomembno je, da se zaščitimo pred nevarnostmi sonca z izdelki z ustreznim zaščitnim faktorjem.
Zelo pomembno je, da se zaščitimo pred nevarnostmi sonca z izdelki z ustreznim zaščitnim faktorjem. FOTO: Aljoša Kravanja

Ob vseh koristih ne smemo pozabiti na nevarnosti!

Tek ima kot rečeno številne pozitivne učinke na naše zdravje in počutje. Med drugim vpliva na razvoj vzdržljivosti in moči, ohranja vitalnost, občutno izboljšuje dihalni in srčno-žilni sistem ter psihofizično stanje, znatno zmanjšuje ali celo preprečuje stres, hkrati pa nas napolni z energijo, saj predvsem kadar tečemo v naravi, telesu zagotovimo več kisika. Med vsemi koristmi pa ne smemo pozabiti niti na nevarnosti, ki prežijo na nas na vsakem kilometru. Ena takih je zagotovo sonce, o škodljivih vplivih katerega nas opozarjajo iz vseh strani. Posledice delovanja UV žarkov niso namreč samo rdečica in opekline, ampak tudi pigmentni madeži (hiperpigmentacija), uvela in zgubana koža, saj UV žarki uničujejo kolagenska in elastinska vlakna, ki so odgovorna za mladostno napetost kože, ter konec koncev kožni rak, ki se ga moramo še kako bati, zaradi njega vsako leto umre večje število ljudi.

Pomembna so tako oblačila kot tudi kozmetični izdelki za zaščito pred soncem

Mnogi tekači sicer pridno sledijo navodilom strokovnjakov in se razmeram primerno oblečejo, torej si nadanejo lahka zaščitna oblačila iz sintetičnih materialov, ki dihajo in prepuščajo vlago in znoj, hkrati pa blokirajo UV sevanje, si omislijo pokrivalo s šiltom in sončna očala, a pozabljajo na najbolj osnovno stvar – kremo z ustreznim zaščitnim faktorjem. Zmotno je mišljenje, da nas sonce lahko opeče le med večurnim sončenjem na plaži ali brezskrbnem ’kofetkanju’ v priljubljenem lokalu, izpostavljeni smo mu namreč na vsakem koraku, torej tudi med na videz brezskrbnem teku v naravi, tudi če tečemo večinoma v senci.

Pred tekom se je potrebno dobro ogreti, po pretečenih kilometrih pa raztegniti.
Pred tekom se je potrebno dobro ogreti, po pretečenih kilometrih pa raztegniti. FOTO: Aljoša Kravanja

Vsak lahko najde pravo zase

Na prodajnih policah je na voljo veliko izdelkov za zaščito pred soncem, ki so namenjeni prav vsem tipom kože in vsem ljudem, zato se ne more zgoditi, da ne bi našli primernega zase. Lahko izbirate med kremami, lotioni, mlekom, oljem ali spreji, odvisno kaj vam najbolj ustreza. Za športnike je priporočljivo, da uporabljajo vodoodporno zaščitno sredstvo, kot je recimo najnovejši izdelek linije Nivea Sun, in sicer NIVEA Protect & Refresh, ki ima tudi to prednost, da je praktičen, ima prijeten hladilen učinek, kožo osveži, ne pušča belih sledov in lepljivega občutka in kar je najpomembnejše, nudi takojšnjo zaščito. Za tiste, ki pa bi poleg zaščite želeli še učinek naravne porjavelosti, je idealna izbira izdelek NIVEA Protect & Bronze, kateri je prav tako vodoodporen. Sicer pa nova formula Nivea Sun pospeši tvorbo koži lastnega melanina, ki naravno nastaja v telesu in je odgovoren za zaščito in porjavelost kože. Ker pa nobeno sredstvo za zaščito pred soncem ne zagotavlja 100 odstotne zaščite, je zelo pomembno, da se med 11. in 16. uro, ko je sonce najmočnejše in zato tudi najnevarnejše, zadržujete v senci, in se raje novim pretečenim kilometrom nasproti podajte v zgodnjih dopoldanskih ali večernih urah, seveda prav tako zaščiteni z ustreznim faktorjem, še posebej tisti, ki ste svetlopolti, ter primerno oblečeni.

Ogrevanje je ključ kvalitetnega tekaškega treninga

Oblečeni v primerna oblačila, obuti v tekaške superge, s sončnimi očali in pokrivalom na glavi, ter namazani s sredstvom z ustreznim zaščitnim faktorjem smo torej nared za tek v lepem poletnem vremenu. A pozor, nevarnostim še kar ni konca! Če se namreč tekaškega treninga ne bomo lotili pravilno, obstaja možnost, da ne bomo dosegli želenih rezultatov, predvsem pa se lahko še kako hitro poškodujemo. "Pred tekom je zelo pomembno, da se dobro ogrejemo, saj s tem dvignemo temperaturo telesa, dvignemo organizem na nek višji nivo, pripravimo telo na določen napor ter tako zmanjšamo možnost nastanka določenih poškodb," pojasni tekaški trener Blaž Strožer. Da bi se torej izognili raznim zvinom, krčem ali poškodbam zadnje stegenske mišice ter kolena, najprej namenimo pet do deset minut počasnemu teku, nato dinamičnemu raztezanju, zatem pa naredimo še nekaj vaj za ogrevanje, kot so nizki in visoki skiping, škarjice, grabljenje, razni poskoki in hopsanje. Šele ko smo dobro ogreli mišice in sklepe, smo pripravljeni na premagovanje novih kilometrov.

Pred, med in po treningu je potrebno zaužiti zadostne količine tekočine.
Pred, med in po treningu je potrebno zaužiti zadostne količine tekočine. FOTO: Aljoša Kravanja

Razdaljo in intenzivnost je potrebno prilagoditi

Razdaljo ter intenzivnost tekaškega treninga je potrebno prilagajati lastnim sposobnostim. Tu delajo napako predvsem začetniki, ki se že prvič preveč zaženejo ter posledično hitro omagajo, ali pretečejo preveč kilometrov ter s tem tvegajo razne nevšečnosti kot so vnetje mišic ali tekaško koleno, kar jih lahko tudi odvrne od nadaljnjih treningov. Ker je vsaj na začetku pomembno, da telesa ne obremenjujemo preveč, je bolje, da začnemo počasi ter intenzivnost in razdaljo z vsakim treningom stopnjujemo. "Tisti bolj izkušeni tekači, ki bi želeli svojo kondicijo in napredek še izboljšati, pa naj kombinirajo čim bolj različne treninge, da se telo ne navadi na določen napor," še poudari Blaž. Paziti je treba tudi na tekaško tehniko, ki si jo sčasoma lahko izboljšamo že med ogrevalnimi vajami.

Ne smemo pozabiti na raztezanje

Čeprav bi po zadani pretečeni razdalji najraje kar takoj smuknili pod prho, je vredno še malce ’potrpeti’ ter nekaj minut nameniti raztezanju. Z razteznimi vajami bomo namreč izboljšali svojo gibljivost ter mišično koordinacijo, poleg tega pa bomo učinkovito preprečili bolečine, ki bi jih drugače čutili naslednji dan ter si zagotovili dobro počutje in posledično zmanjšanje mišične napetosti. Če je med ogrevanjem primernejše dinamično raztezanje, pa po tekaškem treningu strokovnjaki priporočajo metodo statičnega raztezanja. Najprej se je potrebno sprostiti, da lahko globoko raztegnemo točno določeno mišično tkivo in na najvišji točki zadržimo položaj okoli 30 sekund. Za vsako mišico je dovolj že en razteg. Večina izboljšav se namreč zgodi pri prvem raztegu, zato je ponovitev vaje nepotrebna.

Tek v poletnih mesecih je lahko nadvse prijeten in koristen.
Tek v poletnih mesecih je lahko nadvse prijeten in koristen. FOTO: Aljoša Kravanja

Še nekaj nasvetov za konec ...

Da pa bo poletni tek čisto zares pravi užitek, je potrebno upoštevati še nekaj nasvetov. Izjemno pomembno je, da tako pred kot tudi med in po teku poskrbimo za zadostno hidracijo, saj med treningom že tako z znojenjem izgubimo veliko tekočine, v toplejših mesecih pa še toliko več in tako lahko telo dehidrira. Pomembna pa je še ena stvar, na katero mnogi pozabljajo, in sicer regeneracija. Tisti, ki mislijo, da bodo postali hitrejši, če bodo vsak dan pretekli dolge razdalje, živijo v zmoti. Med treningi, predvsem napornejšimi, je namreč smiselno narediti kakšen dan počitka in se sprostiti, smiselno pa je tudi tekaške treninge kombinirati z vajami za moč. "Na ta način sklepom in mišicam zagotovimo večjo prožnost, kar nam omogoča tudi hitrejši napredek," še svetuje Blaž.

Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648