Moskisvet.com
Tek

Fit

Ne odlašajte, začnite danes!

Sandra Cvetkovič
27. 02. 2013 08.31
3

Nekaj najtežjega je po daljšem obdobju lenarjenja dvigniti zadnjico z udobnega kavča ter se razgibati, čeprav vsi vemo, koliko pozitivnih učinkov ima redna telesna aktivnost. Ne izboljšuje le splošne telesne pripravljenosti ter pripomore k oblikovanju telesa, ampak izboljšuje naše zdravje ter kakovost življenja. Zato ne iščite izgovorov, ampak začnite danes!

Na vsakem koraku nas bombardirajo z vedno novimi dejstvi o pozitivnih učinkih rekreacije na telo in duha ter nas na vse možne načine spodbujajo, da premaknemo zadnjico s kavča, obujemo superge ter naredimo nekaj za lepše, bolj zdravo in srečnejše življenje, zato je prav čudno, da se še vedno toliko posameznikov z vsemi štirimi otepa že zame misli na sprehod, kaj šele na kaj napornejšega. Resda se je lažje in udobnejše zlekniti pred TV z vrečko čipsa v eni in vrčkom piva v drugi roki ter se smiliti sami sebi, kako hudo nam je v življenju, kako utrujeni smo in brez energije, nas danes boli tu, jutri tam in če se slučajno že odločimo, da se bomo pa res začeli rekreirati ter se končno znebili 'šlaufov' okoli pasu, si izboljšali kondicijo in skratka naredili nekaj zase, svoj dan d nenehno prestavljamo na jutri ali na ponedeljek, ker danes smo pa res čisto preveč zaposleni, nujno moramo opraviti še to in ono, nikakor ne smemo zamuditi večerne tekme, smo za telovadbo preutrujeni in bla bla bla …. v nedogled eno in isto.

Izberite obliko rekreaciji, v kateri boste uživali.
Izberite obliko rekreaciji, v kateri boste uživali. FOTO: Thinkstock

Pozitivnih učinkov je malo morje

Če so se vaše novoletne obljube o redni rekreaciji razblinile že drugi teden v januarju, ker enostavno niste našli motivacije ali časa, naj vas spet seznanimo z osnovnimi dejstvi, zakaj morate brez izgovorov začeti zdaj. Pa ne le zato, da boste do poletja fit in na plaži pravi magnet za ženske oči, pač pa predvsem zato, ker se vam bo življenje spremenilo v vseh pogledih, na bolje seveda. Redna telesna aktivnost namreč med drugim pomaga preprečevati bolezni srca in ožilja, obvladovati krvni tlak, zmanjšati tveganje za sladkorno bolezen, preprečevati krhkost kosti in s tem možnost zlomov, pomaga pa tudi izboljšati kondicijo, gibljivost, mišično vzdržljivost ter občutek za ravnotežje, torej izboljšuje splošno telesno pripravljenost, konec koncev pa nam pomaga obvladovati debelost ter vzdrževati zdravo telesno težo. Posledično – ker smo pač fit – smo tudi bolj zadovoljni sami s seboj, smo samozavestnejši in se dobro počutimo tudi zato, ker vedno lažje premagujemo sicer čisto vsakdanje ovire, kot so stopnice ali nošenje težkih vrečk iz trgovine.

Za daljše življenje in boljši spomin

A dobro počutje ni vedno povezano samo z rezultati samih treningov, recimo izklesanim telesom, ampak so krivi tudi hormoni ter druge snovi, ki se sproščajo med rekreacijo. Poglejmo torej, kaj se takrat dogaja v telesu. Začetek vadbe oziroma kakršne koli telesne aktivnosti telo prepozna kot stres. Možgani so prepričani, da imajo opraviti s 'sovražnikom' ali lepše rečeno 'neprijateljem', in ker mu želijo na neki način ubežati, z namenom, da bi se telo zaščitilo pred stresom, v možganih med vadbo nastaja nevrotropni faktor tj. protein (BDNF – ang. brain-derived neurotrophic factor). Ta pozitivno vpliva na nastajanje in življenjski cikel živčnih celic ter tako hitrejšo regeneracijo, hkrati pa tudi izboljšuje učinkovitost delovanja nevronske mreže in s tem sposobnost mišljenja in pomnjenja. Tako lahko rečemo, da ima redna telesna aktivnost pozitivne učinke na proces staranja, saj se po 30. letu začne zmanjševati število možganskih celic, izboljšuje mišljenje in pomnjenje starejših ljudi ter omili simptome ter upočasni napredek Alzheimerjeve in Parkinsonove bolezni.

Zdrava odvisnost

Se pa med rekreacijo sproščajo tudi endorfini, tako imenovani hormoni sreče, ki jih definirajo kot regulatorje bolečine in naravno drogo. Sicer se sproščajo ves čas, a med telesnim naporom (predvsem med seksom) se količina endorfinov poveča. Ker med vadbo občutimo bolečine, nam jih ravno ti omilijo, saj delujejo kot naravni analgetiki, ki blažijo bolečine in pomirjajo vnetja. Kot rečeno imajo tudi nekakšen učinek droge, saj se zaradi njih med vadbo počutimo bolje, smo zadovoljni, srečni, lažje uravnavamo stres in od tu tudi prihaja fraza, da od rekreacije lahko postanemo odvisni. A čeprav je sama beseda odvisnost izrazito negativna, saj nas asociira na slabe razvade, kot so cigareti, alkohol ali prepovedane droge, bodite brez skrbi. Odvisnost od telesne aktivnosti je v vseh pogledih pozitivna, če le to izvajate v skladu s svojimi zmožnostmi (s pretiravanjem boste telesu naredili več škode kot koristi).

Resda je najlažje in najbolj udobno ležati na kavču ter uživati v brezdelju z vrčkom piva v roki, a počitek in pivo si privoščite šele po redni dnevni rekreaciji.
Resda je najlažje in najbolj udobno ležati na kavču ter uživati v brezdelju z vrčkom piva v roki, a počitek in pivo si privoščite šele po redni dnevni rekreaciji. FOTO: iStockphoto

Tisti, katerim redna rekreacija predstavlja način življenja, zagotovo veste, o čem govorimo, ostali pa se čim prej zganite in naredite nekaj za svoje dobro. Presenečeni boste nad vsemi pozitivnimi učinki. Seveda ni treba več ur dnevno dvigovati 60-kilogramske uteži ali vsak dan preteči dvajset kilometrov, da bi občutili učinke, za boljše počutje bo zadostovalo že pol ure dnevno, obliko vadbe pa prilagodite sebi. Nekomu ustrezajo naporni funkcionalni treningi, drugim tek ali kolesarjenje, tretjim spet igra košarke, nogometa ali tenis. Izberite tisto obliko rekreacije, v kateri najbolj uživate, pa četudi je to le vzpon na bližji hrib. Če se boste namreč odločili za vadbo, ki po mnenju strokovnjakov prinaša najboljše rezultate pri oblikovanju telesa, čeprav vam osebno ne ustreza najbolj oziroma se le stežka odpravite, se vam bo telesna aktivnost kaj hitro zamerila in ves začetni trud bo šel v nič, vi pa se boste spet znašli v začaranem krogu kavča, čipsa, piva in vsesplošnega nezadovoljstva. Tudi čas naj ne bo vaš izgovor, če je vaš dan zapolnjen do zadnje minute, se zbudite pol ure prej in naredite nekaj vaj za začetek dneva. Začnite zdaj, da ne bo jutri prepozno!

Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 630