Moskisvet.com
Diet Body

Zdrav in v formi

Naveličani solate, riža in mesa? Poskusite hujšati takole!

N.J.
11. 11. 2014 08.15
2

Drastično spreminjanje prehranjevalnih navad, sadne diete, zelenjavne diete, 'superbeljakovinske' diete in še in še. Za hujšanje smo pripravljeni narediti vse, razen poiskati načina, kako shujšati, ne da bi se bilo treba upreti najljubšim jedem. A britanski strokovnjaki so predstavili revolucionarno dieto, ki temelji na ogljikovih hidratih!

Njoki z mletim mesom
Njoki z mletim mesom FOTO: iStockphoto

Kruh, testenine in krompir počasi prehajajo med 'ogrožene vrste', kar zadeva vrste hrane, saj vse več diet temelji na izločanju prav teh jedi iz jedilnika, češ da redijo in niso zdrave. Toda vsi strokovnjaki se le ne strinjajo s tem. Nekaj dietetikov predlaga ravno uživanje ogljikovih hidratov, a v omejenih količinah.

V študiji, ki so jo britanski dietetki objavili v The New England Journal of Medicine, trdijo, da je pretiravanje z beljakovinami brez vnosa sladkorjev, kot to predlagajo večinoma vse sodobne diete, neproduktivno. Resda oseba, ki tako hujša, hitro izgublja kilograme, a se to menda dogaja ravno na račun mišične mase, čeprav naj bi bile ravno beljakovine tiste, ki naj bi bile 'hrana' za mišice.

Bolj priporočljiva je zato dieta, ki temelji na uravnoteženih obrokih. To ne pomeni, da ne uživate beljakovin, sadja, zelenjave ... le 50 odstotkov dnevnega vnosa energije naj bi izviralo iz ogljikovih hidratov. Kot predlog ogljikovih hidratov, ki naj jih zaužijemo, recimo, navajajo:
- zajtrk: 30–40 gramov ovsenih kosmičev z mandlji in oreščki;
- kosilo: 70–80 gramov testenin oziroma 180–200 gramov njokov;
- večerja: 60 gramov (približno ena rezina) kruha.

Trebuh - 1
Trebuh - 1 FOTO: Profimedia

Katere ogljikove hidrate uživati?

Kruh:
Temni kruhi manj redijo, saj vsebujejo več vlaknin, a ga sploh ni tako lahko poiskati, kot bi si mislili, saj je na tržišču kar nekaj takih, ki jim dodajo barvila. Zato bodite pozorni, kje kupite kruh, in preverite, kaj vsebuje. Najbolje je, če temen kruh spečete sami, nato pa ga pustite stati vsaj en dan, saj bo malce bolj suh in vas bo prej nasitil.

Krompir:
Koliko krompir redi, je odvisno še posebej od tega, na kakšen način si ga pripravimo. Za kuhan krompir priporočajo celo, naj kakšen dan stoji, saj naj bi tako izgubil odvečne sladkorje. Med ohlajanjem krompirja se namreč škrob spremeni v t. i. odporen škrob, ki je odporen na prebavo. Ker ga telo ne more prebaviti, tako kot vlaknin, preide naravnost v debelo črevesje, kjer pomaga uravnavati njegovo delovanje. Po drugi strani naj ocvrt krompirček, če ga po cvrtju dobro otremo s papirjem, da posrka odvečno maščobo, sploh ne bi bil tako zelo škodljiv. Termični šok, ki ga povzroči vrelo olje, naj bi bil (tako vsaj pišejo) tako velik, da naj bi maščobe postale bolj odporne in naj jih telo ne bi prebavilo.

Njoki:
Njoke skuhajte v slanem kropu, ko so kuhani, pa jih lahko pokapljate z oljčnim oljem. Najbolje je, če jih naredite sami.

Testenine:
Ko jih skuhate, dodajte kanček oljčnega olja. Dodajte vlaknine, recimo stročnice. Testenine 'al dente' so lažje za prebavo.

vadba
vadba FOTO: iStockphoto


 

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 549