Kot trdijo raziskovalci z Univerze v Kaliforniji, upadanje želje po seksu ni nikakršna redkost, vzroki za ta nezaželeni pojav pa so lahko tako psihični kot tudi fizični. Podrobna raziskava je namreč pokazala, da večini seksualni nagon peša zaradi naslednjih dejavnikov:
Stres
Veliko je takih, ki bolje funkcionirajo, kadar so pod stresom, a če ste med njimi, verjetno ni partnerica tista, na katero najprej pomislite. Menite, da vas preganja čas, da imate še kup opravkov, ki jim komaj sledite tako v službi kot tudi doma. Še slabše je, če ste brezposelni, saj se tako nenehno obremenjujete, kako boste preživeli družino in plačali položnice. Stres zaradi službe, denarja, družine ali prijateljev željo po seksu močno oslabi, kar lahko sčasoma privede tudi do skrhanja razmerja, tega pa si vsekakor nihče ne želi. Da torej zaradi vsakdanjega stresa ne bi trpelo vaše intimno razmerje, preizkusite katero od tehnik sproščanja, ki jih je veliko, vzemite si vsaj pol ure na dan in pojdite v naravo ter se čim več ukvarjajte s športom, ki je odličen ubijalec negativne energije. Tako boste tudi učinkovitejši pri svojem delu in boste kos še tako stresnim situacijam. Sicer pravijo, da je ravno seks odlična sprostitev.
Nerazčiščene situacije
Eden največjih ubijalcev želje po seksu so zagotovo tudi nerazčiščeni odnosi znotraj partnerstva. Čustvena bližina je namreč pri seksu izjemno pomembna, predvsem ženskam. Slaba komunikacija, nezaupanje in tudi manjši prepiri glede banalnih stvari tako vodijo tudi do vedno manjše želje po seksu z osebo, s katero ste v zvezi. Tako ali drugače je vse povezano, zato je zelo pomembno odnos z ljubljeno osebo negovati in vse konflikte reševati sproti, saj veste, lepa beseda lepo mesto najde. Če bosta nesporazume reševala sproti, ne bosta pod stresom in si bosta tudi bolj želela fizične bližine drug drugega.
Alkohol
Zanimivo, da vsi poznamo številne negativne učinke alkohola na zdravje in počutje, a kljub temu statistike kažejo, da tako prodaja kot tudi uživanje alkoholnih pijač naraščata. Morda se v tistih nekaj uricah opitosti res zdijo vse težave in skrbi zanemarljive, a dejstvo je, da jih alkohol le še stopnjuje in celo prinaša nove. Če si boste privoščili kozarček ali dva tu pa tam, seveda ne bo nobene drame, a pretiravanje bo negativno učinkovalo tudi na vaše seksualno življenje. V opitem stanju se vam lahko zgodi, da težje dosežete ali ohranite stanje erekcije, pa tudi do prepirov v zvezi pride hitreje, posledično pa tudi do pomanjkanja želje po seksu.
Pomanjkanje spanja
Kakovostno spanje je osnova našega vsakdanjika. Če hočemo normalno delovati, moramo dobro in trdno spati, sicer smo naslednji dan utrujeni, popolnoma neuporabni in brez energije. A dandanes je pri natrpanem in stresnem vsakdanu že pravi dosežek, če si lahko privoščimo kakovosten spanec, posledično se lahko zaradi utrujenosti seveda tudi zmanjša želja po intimnosti. Če je le mogoče, pojdite spat kakšno uro prej, priskrbite si udobno in kakovostno ležišče ter odmislite skrbi, ko ležete v posteljo. Raje si s partnerico privoščita dober seks in spali boste kot dojenček.
Starševstvo
Dejstvo, da sta postala starša, ne ubija želje po seksu, prej bi lahko rekli, da jo povečuje, saj sta si zaradi prihoda novega družinskega člana načeloma s partnerico še bolj čustveno blizu. Bolj je tu problem pomanjkanje časa za intimnost, saj mala "štručka" zahteva pozornost 24 ur na dan in takrat pač nič na svetu ni pomembnejše. Tudi če že skočita med rjuhe, ne moreta biti popolnoma sproščena, zato lahko problem rešita tako, da – seveda če imata možnost – otroku vsaj za urico ali dve priskrbita varstvo, češ da imata nujne opravke.
Zdravila
Zdravila velikokrat povezujejo s pomanjkanjem želje po seksu, najpogosteje z antidepresivi, antihistaminiki, zdravili za uravnavanje pritiska, oralno kontracepcijo ali z zdravljenjem s kemoterapijo. Problem lahko reši menjava določenega zdravila oziroma oblike zdravljenja ali zmanjšan odmerek, toda ne glede na vse je zdravje na prvem mestu, zato se je treba o vplivu zdravljenja na seksualni nagon nujno posvetovati z zdravnikom, ki vam bo najbolje znal pomagati. Obstaja možnost, da bi na željo po seksu negativno vplivala tudi preostala zdravila, a je vpliv zanemarljiv.
Nizka samozavest
Zelo težko je biti v dobri seksualni "formi", če je vaša samozavest na dnu in se ne cenite dovolj, bodisi zaradi slabega finančnega ali družbenega položaja, bodisi zato, ker se – seveda po nepotrebnem – obremenjujete z določenimi telesnimi značilnostmi, na katere niste najbolj ponosni. Pri moških je zelo pogosto problem, če niso ravno najbolj obdarjeni tam spodaj, čeprav načeloma spolnih partneric to ne moti, če se seveda izkažete z drugimi sposobnostmi v postelji. Zaradi pomanjkanja samozavesti torej moški velikokrat zatrejo željo po seksu, pomanjkanje te želje se lahko pri moškem pojavi tudi, če samozavesti primanjkuje partnerici, ki se posledično boji sleči, seksati pri dnevni svetlobi in podobno.
Težave z doseganjem erekcije
Pri motnji erekcije ali erektilne disfunkcije gre za nesposobnost moškega doseči otrdelost spolnega uda za začetek spolnega akta ali vzdrževanja otrdelosti med seksom, kar lahko prizadetemu močno skrha samozavest in uniči njegovo nadaljnje seksualno življenje. Težave z erekcijo se ne pozdravijo same, ampak se stanje lahko le še poslabša, zato je pomembno, da se o teh težavah pogovorite s partnerico, s katero nato skupaj poiščeta ustrezno rešitev, pomoč pa lahko poiščete tudi pri strokovnjaku.
Nizka raven testosterona
Nobena skrivnost ni, da testosteron povečuje seksualni nagon. A z leti se pri moškem raven tega spolnega hormona počasi zmanjšuje. Prvi znaki pomanjkanja testosterona so manjša duševna in telesna zmogljivost ter psihološki simptomi, kot so depresija, tesnoba, razdražljivost ali težave s koncentracijo. Številni moški imajo tudi vegetativne simptome, na primer znojenje, občutek hladu, oblivanje vročine, omotica in močno ali neredno bitje srca. Kot rečeno se torej zmanjša tudi spolno poželenje in zmožnost doseganja erekcij, zaradi česar se je najbolje obrniti na zdravnika, ki vam bo znal najbolje svetovati in pomagati.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV