Idealno bi bilo namreč, da bi pacienti lahko kadili marihuano za lajšanje bolečin, ne da bi jih skrbeli stranski učinki, kot so halucinacije in oslabljena motorika. Ekipi z ameriškega državnega inštituta za zlorabo drog in alkoholizem v Bethesdi, pod vodstvon Lija Zhanga je sedaj uspelo prav to. Dokazali so namreč, da se tetrahidrokanabinol (krajše THC) – snov, ki uživalce marihuane popelje v višave in domnevno omilili bolečino – za povzročitev teh dveh učinkov veže na različne receptorje v celicah.
Vsi pa se s tem ne strinjajo. Stephen Wright, vodja raziskav pri podjetju GW Pharmaceuticals v Veliki Britaniji namreč meni, da za izničevanje omamnih učinkov kanabisa v medicinske namene obstajajo tudi drugi načini. Leta 2010 je njegovo podjetje v evropske lekarne namreč poslalo zdravilo Sativex, ki je osnovano na kanabisu, namenjeno pa je bilo lajšanju mišičnih krčev pri bolnikih z multiplo sklerozo.
Wright pravi, da pri zdravilu niso opazili nobenih dolgotrajnih omamnih učinkov. Deloma zato, ker zdravilo v telesu učinkuje 20 do 40-krat počasneje kot THC pri kajenju marihuane. Tako kot THC tudi Sativex vsebuje kanabidiol (CBD), ki je eden glavnih zdravilnih kanabinoidov, med drugim pa tudi zavira psiho učinke THC-ja. V ZDA, kjer zdravilo trenutno testirajo do sedaj še niso opazili psihoatkivnih učinkov.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV