Poletje na večino ljudi deluje pozitivno predvsem zaradi toplih sončnih žarkov in težko pričakovanega dopusta ali pa vsaj prostih vikendov, ki jih večina izkoristi za pobeg v obmorske kraje ali kam v naravo. Pogosto pa, namesto da bi si odpočili, ljudje sprostitev iščejo v opojnih alkoholnih pijačah, ki predvsem takrat, ko so možgani na paši, tečejo v potokih. Da je alkohol v velikih količinah zdravju škodljiv, ni treba posebej poudarjati, toda ali ste vedeli, da poletna vročina stanje še poslabša in so posledice predvsem jutro po prekrokani lahko sila neprijetne?
Alkohol gre naravnost v kri
V vsakdanjem jeziku se beseda alkohol nanaša na etanol, ki je sestavina vseh alkoholnih pijač. Ta pride v kri preko tankega črevesa nekje od 30 do 90 minut po tem, ko ga zaužijemo. Sama koncentracija alkohola v krvi je odvisna od hitrosti absorpcije črevesa, sposobnosti telesa za presnavljanje alkohola ter od tega, ali smo pred zaužitjem alkohola kaj pojedli. Alkohol se v 90 odstotkih presnavlja v jetrih, ostanek pa se z dihanjem, potenjem in uriniranjem izloči iz telesa po osmih do desetih urah. Kako hitro lahko alkohol prebavimo oziroma v kolikšni meri se 'nas prime', je odvisno od organizma vsakega posameznika, od spola, teže in tudi od tega, kako pogosto pijemo. Tistim, ki velikokrat pijejo, se namreč v jetrih pomnožijo encimi za razgradnjo alkohola, zato po domače povedano tudi 'več nesejo'.
Kaj alkohol povzroči našemu telesu?
Že dolgo je znano, da ima kakšen kozarček vina na dan blagodejne in celo zdravilne učinke na naše telo, a kaj ko skoraj nikoli ne ostane le pri enem kozarčku in tudi ne le pri vinu. Sploh poletje je čas, ko zaradi pospešenega potenja večkrat občutimo žejo kot sicer, zato bi se gotovo marsikdo strinjal, da je vrček hladnega piva idealna rešitev, sploh na dopustu, ko izklopimo možgane in se trudimo pozabiti na skrbi. A kaj ko se tudi tu ne konča le pri enem in bolj ko je vroče, bolj se vrčki množijo, ob dobri družbi pa se hitro znajde na mizi še 'runda' žganja ali osvežilni koktajli. In kaj se zgodi? Več kot spijemo, v slabšem stanju je naše telo. Po majhnih količinah alkohola ta deluje na centralni živčni sistem kot pomirjevalo, zato oseba občuti ugodje in sprostitev, v kolikor pa je količina alkohola večja, pride do vazodilatacije – razširitve žil, zaradi česar koža postane bolj rdeča, posameznik je opit, upočasni se mu govor, ni sposoben trezne presoje, ima motnje vida ter ravnotežja. Če je alkohola preveč, lahko pride do slabosti in bruhanja, nezavesti, v najhujšem primeru celo do prenehanja dihanja in posledično smrti.
Najnevarnejša je dehidracija!
Alkohol v našem telesu zavira izločanje hormona z imenom ADH, ki v telesu skrbi za normalno in uravnoteženo izločanje vode. Ker je tega hormona, ko smo v alkoholiziranem stanju, manj, izločamo več vode v obliki urina. Vsak kozarec alkohola tako prisili ledvice, da proizvedejo dodatnih 120 mililitrov, namesto normalnih od 60 do 80 mililitrov urina na uro, posledično pa pride do dehidracije, ki je za telo izjemno škodljiva in oslabi naš imunski sistem, vročina pa ta proces le še pospeši. Zaradi tega pride jutro po prekrokani noči do dehidracijskega 'mačka', posledično pa se izjemno slabo počutimo, bolijo nas mišice in sklepi, mučijo pa nas hudi glavoboli. Alkohol je tudi zelo agresiven do sluznice, saj močno vzdraži požiralnik in želodec. Vse to velikokrat privede do bruhanja, slabosti in vnetja želodčne sluznice.
'Mačka' lahko preprečite
Tako kot v vsaki drugi situaciji je tudi v tem primeru boljša preventiva kot kurativa. Predvsem če se odpravljate na zabavo ali na dopust, je nesmiselno, da vam polagamo na srce, da se alkoholu izogibate, čeprav bi bilo to seveda še najboljša rešitev. Preden posežete po alkoholnih pijačah, pa si le privoščite masten, kaloričen obrok, kljub temu da ni ravno najbolj zdrav, vendar v zmerni količini pripomore k obrambi želodca, delni nevtralizaciji popitega alkohola in njegovi počasnejši absorpciji. Kot smo že omenili, alkohol povzroča dehidracijo, poletna vročina pa le še poslabša stanje, saj pospeši izločanje vode iz telesa v obliki potenja. Če pa boste alkohol mešali še s sladkimi gaziranimi pijačami, si vsekakor ne boste naredili usluge. Ne samo da sladkor že sam po sebi povzroča dehidracijo, gazirane pijače še pospešujejo absorpcijo alkohola v krvni obtok. Najbolje je torej, da pijač ne mešate, raje kot po temnih pa posezite po svetlih. Te vsebujejo večinoma etanol in vodo, sem sodita vodka in gin, temnejše pijače pa še druge spojine, med njimi metanol. Ko pride metanol v telo, ustvari toksične snovi. Dobra izbira je tudi vino ali vrček piva, vse pa seveda v mejah normale. Izogibajte pa se tudi sicer osvežilnih koktajlov. Vedeti morate, kje je vaša meja in koliko prenesete. Strokovnjaki za preprečevanje dehidracije pri popivanju svetujejo, da na eno enoto alkohola popijete sedem enot vode, čeprav bi bila dobra rekreacija, pa se ji v vročini in opitem stanju nujno izognite, saj je vsaka dodatna fizična obremenitev lahko usodna. Preden ležete v posteljo (ali kam drugam), pa nujno spijte še velik kozarec vode. Če povzamemo, pijte po pameti, telo vam bo drugo jutro vsekakor hvaležno.
Kako ukrepati, ko je že prepozno?
'Zakaj mi je bilo treba tega!' je ena prvih misli skoraj vsakega, ko se zbudi po prekrokani noči in si vedno znova priseže, da si česa takega ne bo nikoli več dovolil. Poznate ta občutek? Govorimo seveda o alkoholnem oziroma dehidracijskem 'mačku' ali 'tigru', ki je posledica nepravilnega in predvsem pretiranega pitja alkohola prejšnji dan. Poleg standardnih lekarniških pripravkov, ki blažijo bolečine, glavobole in slabost, je treba telo v najkrajšem možnem času hidrirati. Ni dovolj, da vase zlivate velike količine vode, treba je poskrbeti tudi za zadosten vnos vitaminov in mineralov. Smiselno je zaužiti rehidracijsko sol, lahko v povezavi s kakšnim multivitaminskim izdelkom, ki vsebuje predvsem vitamine skupine B in magnezij, ali pa izotonične pijače za športnike, saj telesu omogočijo za do 40 odstotkov hitrejšo rehidracijo kot sama voda. Prvi obrok, ki ga boste zjutraj zaužili, naj ne bo pretirano masten in kaloričen, čeprav vam bo najbolj prijal, pač pa naj bo bogat s hranljivimi snovmi, predvsem ogljikovimi hidrati, saj potrebujete energijo. Krožnik testenin s paradižnikovo omako bo odlična izbira, posežete pa lahko tudi po krekerjih in sadju. Sadje in sadni napitki namreč zmanjšujejo intenziteto mačka. Fruktoza omogoča vašemu telesu, da hitreje razgradi alkohol, ki se tako hitreje izloči iz telesa. Tudi s kakšno zelenjavno juhico kljub vročini ne boste brcnili v temo. In konec koncev, še najbolj vas bosta 'k sebi spravila' kakovosten spanec in gibanje na svežem zraku. Če se zbudite dovolj zgodaj, ko vročina še ni najhujša, pojdite na sprehod ob morju ali v naravo, sicer pa se čez dan zadržujte v senci in pazite, da se ne ponovi prejšnja noč. Klin se namreč ne zbija s klinom, ampak z vodo!
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV