Če mnogi ljudje potujejo, da bi si ogledali čim večji del sveta, preizkusili čim več novosti in spoznavali različne kulture, je po drugi strani predvsem v zadnjih desetih letih naraslo število ljudi, ki se v tujino odpravljajo z enim samim ciljem – da bi prišli do seksa.
Ne glede na to, ali vam je to všeč ali ne, seks se je od nekdaj in se še danes odlično prodaja. Prostitucija konec koncev velja za najstarejšo obrt in je globoko vcepljena v človeško kulturo. Je pa res, da se ljudje med seboj močno razlikujemo v odnosu do prostitucije in tem, koliko seksa nam je dovolj. Nekateri so z lastnim spolnim življenjem zadovoljni, medtem ko drugi zabavo iščejo tudi drugje. Ali pa iščejo nove dogodivščine in izzive.
Slovenci o seksu ...
Nedavna raziskava o spolnem vedenju in težavah v spolnosti, ki jo je opravila raziskovalna agencija SKIMHealtcare in v katero je bilo vključenih po tisoč moških in žensk iz več sodelujočih držav, tudi Slovenije, je tako pokazala, da ljudje ne seksamo ravno pogosto. Slovenci v povprečju namreč seksamo zgolj 1,6-krat tedensko, povprečje v vseh državah, ki so sodelovale v raziskavi, pa znaša 1,7-krat na teden. Prav tako ni ravno vesel podatek, da četrtina Slovencev meni, da partnerji uporabljajo izgovore, da bi se izognili seksu – moški ob tem ne sumijo na kakšno večjo težavo, medtem ko so ženske prepričane, da so za izgovori varanje ali kakšna zdravstvena težava. Raziskovalci so ugotovili tudi, da slovenski moški najbolj hrepenijo po spontani spolnosti.
Najbolj priljubljene destinacije
Seks turizem ni razvit le na Tajskem, Filipinih, v Indoneziji, Vietnamu, Kambodži in drugih predelih Azije, čeprav popolnoma drži, da so te destinacije med "turisti" najbolj priljubljene. Tovrstna oblika turizma je namreč močno razširjena tudi v Latinski Ameriki, predvsem Braziliji, Kolumbiji, na Kubi, Kostariki in Dominikanski Republiki – te kraje obiskujejo predvsem Američani in Kanadčani, in pa tudi v Evropi. V Evropi med najbolj priljubljene "izletniške točke" spadajo Nizozemska, Češka, Nemčija, London, Belgija, Romunija, Bolgarija, Hrvaška, Črna gora, Ukrajina in Rusija.
Najbolj nenavadno pa je, da je seks turizem vedno bolj razširjen tudi na črni celini, predvsem v Keniji. Afriške države namreč spadajo med najbolj nevarne destinacije, še posebej zaradi velike razširjenosti virusa HIV in aidsa. Samo v Keniji je namreč s tem virusom okuženih 1,5 milijona ljudi.
Razburljivo, a tvegano!
Kljub temu, da se seks turizem v osnovi ne zdi nič spornega, nekateri menijo, da je tovrstno početje nemoralno, saj lahko povzroči razdor družin, po drugi strani pa strokovnjaki opozarjajo na to, da je tudi tvegano. Ti turisti so namreč v veliko večji meri izpostavljeni okužbam s spolno prenosljivimi boleznimi, kot so HIV/aids, HPV, herpes, gonoreja, sifilis, hepatitis, trihomoiaza in druge. Pred njimi se je seveda mogoče zaščititi, in sicer z redno rabo pregradne oblike kontracepcije, torej kondomov, predvsem pa se držite osnovnega pravila – netveganega spolnega življenja in dobre osebne higiene.
Seks turizem nima slabega slovesa samo zaradi povečanega tveganja za okužbo s katero od spolno prenosljivih bolezni, temveč tudi zaradi dejstva, da se na ta način povečujejo tudi prodaja ter raba nezakonitih in nevarnih narkotikov, organiziran kriminal, vse več ljudi, večinoma žensk in otrok, pa je zaradi širjenja seks turizma prisiljenih v prostitucijo ter so žrtve trgovanja z belim blagom in nasilja.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV