Na dejstvo, koliko mišične mase je mogoče pridobiti, vpliva veliko dejavnikov, ta namreč ni odvisna le od ur, ki jih posameznik preživi v fitnescentru. Izjemno pomembno vlogo igra genetika, ne smemo pa pozabiti tudi na ustrezno prehrano, način in intenzivnost treningov, zadostno količino počitka in konec koncev spol. Ženske namreč ne glede na vložen trud ne morejo na naraven način doseči toliko kot moški.
Genetika
Kot rečeno, ima genetika tukaj zelo pomembno vlogo. Nekateri v zelo kratkem času in z malo vloženega truda lahko dosežejo zavidljive rezultate, spet drugi morajo za to močno garati in se marsičemu odreči. Enako je z maščobnim tkivom, nekateri lahko pojedo, kar vidijo, in se zaradi hitrega metabolizma nikakor ne morejo zrediti, nekoliko več pa je nesrečnežev, katerim se številka na tehtnici poveča že, če samo odprejo hladilnik.
Prehrana
Mišice lahko rastejo le, če imajo potrebne gradnike, ki jih hranijo. Tu moramo omeniti proteine, ogljikove hidrate in maščobe, seveda kakovostne in v določeni meri. Količine vsake od teh skupin pa so odvisne od metabolizma posameznika ter količine in intenzivnosti treninga. Če odrasel moški, ki intenzivno trenira, zaužije le malo kalorij, ne bo veliko dosegel, predvsem če je prehrana nekakovostna. Če pa zaužije preveč kalorij, katerih vir so pice, hamburgerji, čips ali sladke gazirane pijače, bo pridobil le maščobne obloge. Z drugimi besedami, izjemno pomembno je, kaj poješ. Kvalitetne mišice nastajajo le od kakovostne prehrane, bogate s proteini, ki so glavni pri gradnji mišične mase, z ogljikovimi hidrati, ki vam bodo zagotovili dovolj energije, ter z maščobami rastlinskega izvora, nujno potrebnimi za normalno delovanje organizma. Seveda je nujno poskrbeti tudi za zadostno količino vitaminov in mineralov.
Trening
Kljub odličnim genom in zdravim prehranjevalnim navadam pa brez intenzivnega treninga ne bo pravih rezultatov. Vedite, da dve do tri ure v fitnesstudiu ne bodo prinesle izklesanega telesa, če se boste le sprehajali gor in dol, se ogledovali v zrcalu ter klepetali s sotrpini. Če si boste med serijami ponovitev privoščili predolg odmor, se bo telo le še bolj utrudilo, mišice pa ne bodo obremenjene in tako ne bodo imele razloga za rast.
Za doseganje dobrih rezultatov je od tri- do petkrat na teden intenzivni enourni trening popolnoma dovolj. Kar je manj od tega, je za viden napredek premalo, če pa boste trenirali veliko več, strokovnjaki opozarjajo, da gre bolj za izgubo časa. Ne pozabite, da ima vsako pretiravanje svoje posledice. Če ste pri fitnesu začetnik, ne morete trenirati tako dolgo in tako intenzivno kot profesionalni bodybuilder.
Počitek
Konec koncev, čeprav ga številni zanemarjajo in si ga ne privoščijo dovolj, je počitek izjemno pomemben. Kakovosten spanec od 7 do 9 ur dnevno bo poskrbel za obnovitev moči in regeneracijo mišic, da boste pri naslednjem treningu lahko dali vse od sebe.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV