V sklopu raziskave so strokovnjaki izprašali 10.394 moških. Nekateri izmed njih so trpeli za sindormom nemirnih nog, drugi pa ne. Sodelujoči so morali izpolniti vprašalnike o težavah z erekcijo. Šest let kasneje so vajo ponovili. Študija je pokazala, da se je pri 23,4 odstotkih moških z motnjo razvila tudi erektilna disfunkcija, medtem ko se je težava pojavila le pri 15,4 odstotkih zdravih moških.
Razlog: pomanjkanje dopamina
Možna razlaga za povezavo med motnjo erekcije in sindromom nemirnih nog je, da se erektilna disfunkcija pojavi zaradi pomanjkanja dopamina, kar je pri obolelih za sindromom nemirnih nog pogost pojav.
Dopamin je eden od glavnih nevrotransmiterjev, ki nadzoruje sposobnost doseganja erekcije. Če ga v organizmu primanjkuje, lahko pripelje pomanjkanje do erektilne disfunkcije, pravi dr. Xiang Gao, vodja opravljene študije in profesor na Harvard Medical School in dodaja: "Sindrom bi lahko bil vzrok erektilne disfunkcije, ne pa nujno, saj se težava ne prijavi pri vseh. Kakor koli že, pa je priporočljivo, da se tisti, ki jih muči sindrom nemirnih nog, posvetujejo s svojim zdravnikom o nadzorovanju težav in se izogibajo dejavnikom, ki še povečujejo tveganje za erektilno disfunkcijo."
Izogibati se je tako potrebno kajenju, prekomernemu uživanju alkoholnih pijač, stresu, se veliko gibati, uživati uravnoteženo prehrano in skrbeti za zdravo telesno težo.
Kaj je sindrom nemirnih nog?
Sindrom nemirnih nog je nevrološka motnja, ki prizadene približno pet odstotkov ljudi, predvsem starejše ženske, redkeje pa tudi moške in otroke. Običajno se kaže s pekočo bolečino v nogah in stopalih, ki jo prizadeti blaži s premikanjem nog. Pojavljajo se tudi mravljinčenje, pekoč ali zbadajoč občutek v mečih, redkeje pa tudi po stegnih, trupu in rokah. Bolečine so najpogostejše ponoči in motijo spanec, čeprav oboleli neprijetne občutke občasno doživljajo tudi podnevi, ko se usede ali uleže.
Učinkovitega zdravljenja za ta sindrom ni. Nekaterim pomagajo redna fizična aktivnost, plavanje, hladne prhe, joga, sproščanje in jemanje vitamina B12. Koristi izogibanje dolgotrajnemu sedenju ali stanju, popoldanskemu spancu in obilnim obrokom pred spanjem ali kavi. Nosite širša oblačila iz naravnih materialov. Sindrom lahko omilite tudi z nekaterimi zdravili, na primer ropinirolom, a se o tem posvetujte z zdravnikom.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV