Če še nista slišali zanj, je odporni škrob hranilna snov, ki jo uvrščamo nekje med vlaknine in škrob. Dietetik Toby Amidor razlaga, da odpornega škroba tanko črevo ne more prebaviti, zato preide naravnost v debelo črevo. Tam se zgodi 'čarovnija': "Odporni škrob fermentira in pri tem proizvaja dobre bakterije," pravi Amidor in dodaja, da te zmanjšujejo vnetja, posledično pa uživanje odpornega škroba zmanjša tveganje za raka črevesja.
Poleg tega pa ima odporni škrob še eno pozitivno lastnost – je odličen pri hujšanju. Ker se škrob v debelem črevesju zadrži dlje časa, dlje časa ohranja tudi občutek sitosti, med fermentacijo v debelem črevesju pa nastajajo encimi, ki pomagajo pri razgrajevanju maščob. Ena od teorij pravi tudi, da je odporni škrob koristen pri hujšanju, ker se ne absorbira v celoti, s tem pa se ne absorbirajo tudi vsi jouli iz živila.
Koliko bi jih morali zaužiti?
Uradnega priporočila sicer ni, vendar pa Amidor svetuje od 15 do 20 gramov na dan. Dve rezini polnovrednega kruha vsebujeta približno 2 grama odpornega škroba, zelena banana 12,5 g (zrela 4,7 gramov), pol skodelice belega fižola okoli 5 gramov, kuhan krompir pa 3,2 grama. Uživajte torej živila, ki so dobra za srce in ožilje, kot so sadje, zelenjava, polnozrnata živila ter stročnice, ki vsebujejo ne le odporni škrob, temveč tudi izjemno zdrave vlaknine.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV