Moskisvet.com
image (28)

Zdrav in v formi

Bližnje srečanje s smrtjo

U.K.
01. 10. 2011 20.13
9

Znanstveniki naj bi razložili tako imenovano bližnje srečanje s smrtjo, ki jo izkusi ogromno ljudi. Pa gre le za fiziološke procese ali smo resnično v sferi paranormalnega.

Ljudje, ki so že skoraj umrli, a so po srečnem naključju preživeli, opisujejo precej podobne izkušnje. Videli so svetlobo, čutili, kako zapuščajo telo. Mnogi so opazovali dogajanje v sobi iz drugih perspektiv in tako naprej.

Znanstveniki naj bi sedaj ugotovili, kaj se s telesom dogaja tik pred smrtjo in razložili pojave, ki jih ljudje doživljajo. In razlaga je v glavnem biološka.

Obstajajo pacienti, ki zase verjamejo, da so mrtvi. Cotardov ali sindrom živega mrtveca je navadno posledica hujših bolezni, ki vplivajo na možgane in poškodujejo parietalni korteks. Dean Mobbs iz univerze v Cambridgu verjame, da je sindrom povezan s tem, da se pacienti drugače ne morejo soočati z občutki, ki jih imajo. In tako pač verjamejo, da so mrtvi.

Tudi izventelesna izkušnja ni omejena samo na bližnje srečanje s smrtjo. Pogoste so pri ljudeh, ki jih nenadoma nekdo zbudi ali tik preden zaspijo. V tovrstnih primerih je pogosta tudi tako imenovana spalna paraliza, stanje, ko oseba čuti paralizo, čeprav se zaveda sveta okoli sebe. V teh primerih so izventelesne izkušnje pogoste in naj bi jih doživelo kar 40 odstotkov ljudi. V raziskavi leta 2005 so ugotovili, da lahko izventelesno izkušnjo povzročijo umetno, s stimuliranjem določenega dela možganov.

Pacienti, ki bolehajo za Parkinsonovo boleznijo so poročali, da so videli duhove in celo pošasti. Parkinsonova bolezen povzroča slabo delovanje dopamina, ki povzroča halucinacije.

Še tretji simptom je, da se ljudem 'življenje zavrti pred očmi'. Krivec za to pa je najverjetneje locus coeruleus, del možganov, ki sprošča noradrenalin, hormon stresa, ki se sprošča med travmami. Locus coeruleus je tudi povezan s spominom.

Najbolj znan pa je simptom luči in tunela. Razlogi za ta simptom še niso popolnoma znani, vendar znanstveniki domnevajo, da se to zgodi zaradi pomanjkanja krvi v očesu. To se lahko zgodi pri ekstremnem strahu ali pomanjkanju kisika.

Vendar razumemo samo posamezne delčke naših možganov ter kako delujejo in ne nazadnje vemo, da vidimo samo del realnosti.

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 630