Če poenostavimo, ni pomembno, kdaj se rekreirate, da je le redna telesna aktivnost del vašega vsakdanjika. Tisti, ki ste bolj jutranji tip človeka in vstajate s kurami, boste zagotovo izkoristili sveža jutra za tek v naravi ali pa se odpravili v fitnes; tako boste že pred službo ali drugimi obveznostmi naredili nekaj dobrega zase in vam bo popoldne ostalo več časa za kaj drugega. Veliko pa vas je tudi takih, ki najbolje funkcionirate v večernih urah, ste torej nočni ptiči in vam že umivanje zob ob 11.00 ’zjutraj’, ko vstanete, predstavlja pravi podvig. Vi se boste zagotovo raje odločili za večerno razmigavanje. Aplavz obojim, saj se zavedate pozitivnih učinkov redne vadbe; vsekakor ste velik korak pred ’lenobami’, katerim je edina rekreacija tistih nekaj korakov od kavča do hladilnika in nazaj ter vztrajno dvigovanje vrčkov hladnega piva.
A kljub vsemu ima jutranja vadba določene prednosti pred večerno in obratno. Poglejmo, katere:
Prednosti jutranje vadbe
Kot rečeno, je jutranja vadba priporočljiva za tiste, ki vstajate že zelo zgodaj in po vsej verjetnosti hodite tudi bolj zgodaj spati. Če ste se naspali in se tako tudi regenerirali od naporov prejšnjega dne, vas bo jutranji tek še dodatno prebudil in vam dal ’injekcijo’ energije, ki jo boste čez dan potrebovali. Seveda gre s telesno aktivnostjo z roko v roki tudi kakovostna prehrana, brez katere tudi energije ne bo od nikoder. Neka belgijska raziskava je potrdila tudi, da ima jutranja rekreacija na tešče izjemno pozitivne učinke pri zmanjševanju telesne teže ter izboljšuje občutljivost na inzulin, a če se odločite za kaj takega, ne smete pretiravati z gibanjem, lahkoten tek bo čisto v redu, intervalni trening pa recimo lahko vaše telo popolnoma izčrpa in vam škoduje, še posebej, če po vadbi ne zaužijete ustreznih živil. Kaj jesti po treningu, si preberite TUKAJ. Primernejša za zjutraj je aerobna vadba, če namreč izvajate vaje za moč, morate mišicam zagotoviti dovolj goriva. Jutranja vadba med drugim tudi pospešuje metabolizem ter poveča porabo energije tekom celega dne.
Prednosti večerne vadbe
Številni se za vadbo raje odločijo pozno popoldne ali zvečer, ko je tudi idealen čas za kakovosten trening moči. Navsezgodaj zjutraj so namreč mišice še hladne in otrdele, kasneje pa je telo že dovolj ogreto za napore, ki ga čakajo. Zvečer ima telo tudi najboljši odzivni čas in najnižji srčni utrip ter krvni tlak, pa tudi raven testosterona, ki je med drugim zaslužen za rast mišic, je takrat najvišji. Tako si lahko privoščite tudi daljše in napornejše treninge, saj so poleg mišic ogreti in bolj gibljivi tudi sklepi. Ena slabih lastnosti večernega treninga pa je ta, da lahko negativno vpliva na spanje.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV