Moskisvet.com
Mišičast moški torzo

Zdrav in v formi

Do vitkosti s pametno hrano!

N.J.
31. 07. 2012 08.04
1

V času, ko se ves svet ukvarja le še z debelostjo in preprečevanjem le-te, so znanstveniki naredili še korak dlje. Izumiti si želijo ’super hrano’, ki naj bi možganom sporočala, kdaj je treba nehati jesti.

Nizozemski raziskovalci upajo, da jim bo v kratkem uspelo ustvariti hrano, ki bo možgane uporabnika prelisičila, ga prepričala, da je sit in kdaj mora nehati jesti. Če bi jim to resnično uspelo, bi to pomenilo velik korak v boju z debelostjo, ki dobiva prav epidemične značilnosti.

Strokovnjaki razvijajo hrano, ki bi vsebovala določene kemikalije, ki naj bi dajale občutek sitosti.
Strokovnjaki razvijajo hrano, ki bi vsebovala določene kemikalije, ki naj bi dajale občutek sitosti. FOTO: iStockphoto

Skupina strokovnjakov je že začela izdelovati inteligentno hrano. Trenutno razvoj poteka v smeri, da bi hrana vsebovala določene kemikalije, ki oponašajo signal, ki ga sicer naša prebavila pošiljajo možganom, ko smo siti. Če bi bilo sporočilo poslano pravočasno, bi posameznik prej začutil sitost in se prenehal prehranjevati.

Vemo, da hranilne snovi sodelujejo s črevesnimi celicami, ki pošiljajo kemične glasnike, hormone, do možganov, ti pa nato sporočajo, kdaj je želodec poln,″ je za youris.com povedal danski endokrinolog Jens Holst. Sedaj pa se strokovnjaki trudijo razčleniti in analizirati to sporočanje, da bi se lahko uspešno borili proti debelosti.

debel moški
debel moški FOTO: Reuters

Holst je zaenkrat odkril majhno molekulo v črevesju, ki se imenuje glukagonu-podoben peptid-1 (GLP-1). Ta deluje na tiste dele možganov, ki urejajo apetit. Trenutno sodeluje tudi z organizacijo Full4Health, ki je financirana s strani Evropske unije, v sklopu katere raziskuje in ugotavlja, kako točno poteka sporočanje med črevesjem in možgani, ko smo siti.

Obstaja cela paleta hormonov, ki vplivajo na sitost in spodbujajo k temu, da prenehamo jesti,″ je povedal koordinator projekta Julian Mercer, strokovnjak, ki proučuje debelost na univerzi Aberdeen v Veliki Britaniji. ″O tem pa žal ne vemo veliko. Ne vemo, katera hranila so vključena v ta proces in ali sploh lahko vplivamo na interakcijo med hrano in signalnim sistemom. Prav tako ne vemo, kako so ti sistemi integrirani na različnih ravneh možganov.″

Ekipa strokovnjakov pa kljub temu upa, da bodo njihove raziskave privedle do pametne hrane in zdravil, s pomočjo katerih bi lahko preprečili epidemijo debelosti ali jo vsaj omejili. Super hrana oziroma inteligentna hrana bi bila pri tem v ogromno pomoč.

Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 616