So bolečine, ki jih lahko prezremo, recimo običajen glavobol, ki ga ublažimo s protibolečinsko tableto, ali bolečine v mišicah po naporni vadbi, obstajajo pa tudi bolečine, ki zahtevajo čim prejšnje ukrepanje.
Občasna bolečina v prsnem košu
Močna bolečina, ki povzroči občutek teže v prsnem košu in se pojavi tako hitro kot tudi izgine, je lahko znak srčnega infarkta. Do infarkta pride, ko se krvni strdek naloži v zoženem delu koronarne arterije in prepreči pretok krvi, zaradi česa del srca ni več prekrvavljen. Ker se večina smrti zaradi infarkta, kar 50 odstotkov, zgodi v roku 3–4 ur od pojava prvih simptomov, nujno poiščite pomoč. Simptomi infarkta so sicer bolečina, ki jo mnogi opisujejo kot težo, stiskanje ali pritisk v prsnem košu, lahko tudi peče, bolečina pa lahko spominja tudi na zgago. Traja lahko neprekinjeno, lahko pa tudi le nekaj minut in nato izgine ter se spet vrne. Poleg bolečine v prsnem košu se lahko pojavijo tudi bolečina v levi roki, rami, vratu, hrbtu ali celo čeljusti in želodcu, nekateri pa občutijo tudi zasoplost, dušenje, potenje in hladen znoj. Redki simptomi so napihnjenost, slabost, bruhanje, omotičnost, vrtoglavica, izjemna šibkost in izguba zavesti.
Nenadna bolečina v dimljah
Bolečina v dimljah, ki se pojavi nenadoma in nekoliko spominja na tisto, ki se pojavi ob udarcu v testise, spremlja pa jo tudi oteklina, je lahko znak torzije oziroma zasuka mod. Gre za bolezen, pri kateri eno od mod oteče in pordi, postane pa lahko tudi boleče na dotik, bolečina pa se širi v dimlje. Pogosto se pojavita tudi slabost in povišana telesna temperatura. Je posledica zasuka enega od semenovodov, kar zaustavi pretok krvi do moda. V primeru zasuka je treba pomoč poiskati čim prej, v roku 4–6 ur, sicer je modo težko rešiti in jo je treba odstraniti, saj lahko odmre. Torzijo, ki je sicer redka bolezen, lahko povzroči nenadni premik med spanjem ali neustrezni gib pri športu, doleti pa lahko moške vseh starosti, čeprav je najpogostejša je med puberteto.
Močna bolečina v hrbtu
Bolečina v hrbtu, ki se pojavi nenadoma, ni posledica pretiravanja z vadbo in je ni mogoče odpraviti s toplimi obkladki in običajnimi protibolečinskimi sredstvi, je lahko znak anevrizme, ki se sedemkrat pogosteje pojavlja pri moških kot pri ženskah. Še posebej težavna je anevrizma abdominalne aorte, pri kateri gre za nevarno slabenje aorte tik nad ledvicami. O anevrizmi govorimo, ko se aorta iz običajnega premera 1,5 centimetra razširi na tri centimetre, če se še dodatno razširi, pa lahko poči. Simptomi počene aorte sicer obsegajo omotičnost, zmedenost, šibkost, omedlevanje, hiter srčni utrip in otrplost oziroma mravljinčenje, v tem primeru pa je takojšnja medicinska pomoč nujna. Čeprav ni nujno, da je bolečina posledica anevrizme, je lahko bolečina v hrbtu znak težav z ledvicami, na primer ledvičnih kamnov ali vnetja, zato v vsakem primeru čim prej obiščite zdravnika.
Ostra bolečina v trebuhu
Bolečina, pri kateri imate občutek, kot bi vam nekdo v trebuh zaril nož, vsekakor ni vredna prezira. Področje med rebri in boki je zasičeno z organi, zato je takšna bolečina pomemben alarm. Lahko je znak vnetja slepiča, trebušne slinavke ali žolčnika. V primeru vseh treh težav je vzrok običajno podoben – nekaj je preprečilo normalno delovanje organa, infekcija, ki se pojavi ob vsakem od takšnih vnetij, pa je lahko izjemno nevarna. Čim prej na pregled!
Bolečina in otekanje noge
Če vas boli eno od meč, je otečeno in mehko na dotik, morda celo toplo, obstaja velika verjetnost, da se vam je v nogi oblikoval krvni strdek, še posebej, če je vaše delo sedeče in se malo gibate. Obolelega mesta ne praskajte in ne masirajte, saj lahko strdek še hitreje poženete po krvi do pljuč, kjer lahko povzroči pljučno embolijo in smrt. Obiščite zdravnika, ki bo našel način, kako strdek raztopiti.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV