Flugtag je sicer idejni otrok lastnika Red Bulla Dietricha Mateschitza, prvič pa so to nenavadno tekmovanje, v katerem lahko z doma izdelano letalno napravo (ki mora ustrezati določenim pravilom) sodeluje prav vsak, priredili leta 1991 na Dunaju. Dogodek je bil tako uspešen, da Flugtag danes vsako leto prirejajo v kar 35 državah po vsem svetu. Kot omenjeno lahko sodeluje prav vsak, paziti je treba le, da letalna naprava, kakršna koli pač že je (tekmovalci imajo zares ogromno domišljije) ustreza nekaj merilom, ki se ponavadi nanašajo na širino oziroma razpon kril ter težo naprave.
Sodniki ekipe na tekmovanjih ekipe in njihove letalne naprave ocenjujejo v treh kategorijah: razdalja, ustvarjalnost in vtis. Tako je poleg razdalje izjemno pomembna tudi izvirnost letalne naprave in splošni vtis ekipe. Tako ni nujno, da ekipa, ki je s svojim 'letalom' poletela najdlje, tudi zmaga.
Najdaljši polet so sicer zabeležili 28. maja v nemškem Mainzu, ko je ekipa 'Die Rückkehr der Teichfighter' pred več kot 60.000 ljudmi poletela 69,79 metra. Čeprav je naprava precej spominjala na zmaja, so sodniki odločili, da še zadošča pravilom. Kljub najdaljšemu poletu pa zmaga ni pripadala omenjeni ekipi, kar lepo pokaže, kako pomemben je umetniški vtis in izvirnost naprave.
A slovenskih ekip, ki se pospešeno pripravljajo na nastop na ljubljanskem Flugtagu, to prav nič ne zanima, temveč še naprej bolj ali manj skrivnostno pripravljajo svoje letalne stroje. Med ekipami, ki bodo poletele na ljubljanski Špici, sicer najdemo take, ki so jim daleč najpomembnejši preleteni metri, medtem ko drugi stavijo predvsem na umetniški vtis in se ne ozirajo kaj dosti na čas, ki ga bodo preživeli v zraku ali bolje rečeno v vodi. Največ ekip pa se uvršča med ti dve skrajnosti in poskuša izdelati učinkovito, a hkrati izvirno napravo. Vsekakor bo nad Ljubljanico 16. junija izredno zabavno tako za tekmovalce kot gledalce. Drugi ljubljanski Flugtag se bo zgodil 16. junija, vzletna ploščad pa bo postavljena na Špici nad Ljubljanico. Naprave in piloti bodo seveda pristajali v vodi. Ekipe bodo svoje letalne naprave na ogled postavile ob 12. uri, v zrak oziroma bolje rečeno v vodo pa se bo prvo 'letalo' pognalo ob 16. uri.
Za pokušino pa si oglejte nekaj utrinkov iz Flugtaga v nemškem Mainzu, kjer so postavili tudi rekord v najdaljšem poletu.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV