A resnica je precej drugačna, vsaj po mnenju Katherine Ramsland, ki je napisala knjigo The Science of Vampires. Pitje krvi je lahko izjemno nevarno celo v majhnih količinah. Večinoma zaradi bolezni, ki se s krvjo prenašajo. A tudi če bolezni izvzamemo iz enačbe, je pitje krvi za človeka v večjih količinah lahko smrtonosno.
Katherine trdi, da je kri v večjih količinah pri prebavi strupena. Kri ima namreč veliko železa, ki ga telo težje izloča iz telesa, zato lahko pri večji količini popite krvi pride do zastrupitve z železom. To je sicer nujno za potrebno za telo, vendar v večjih količinah povzroča obolenje jeter, kopičenje tekočine v pljučih, dehidracijo, nizek krvni pritisk in živčne okvare.
Živali, ki se prehranjujejo s krvjo, so se prilagodile na takšen način prehranjevanja. Netopirji (krvosesi), recimo, potrebujejo velike količine železa, da spravijo kisik iz pljuč v celice, vendar ga vseeno užijejo preveč. Zato imajo poseben sistem, ki izloča odvečno železo.
Zaužita kri gre pri človeku skozi prebavni trakt, ki je narejen tako, da posrka hranila. To pomeni, da bo posrkalo tudi vse železo v krvi. Netopirji imajo poseben sistem, ki preprečuje vsrkavanje prevelike količine železa.
Kakor koli že, nobenega znanstvenega razloga ni, da bi pili kri. V najboljšem primeru gre preprosto skozi prebavni trakt, saj nima skoraj nobene energijske vrednosti. Sadje in zelenjava (po možnosti pridelana doma) sicer človeka ne bosta naredila nesmrtnega, a mu bosta podaljšala življenjsko dobo bolj kot kri.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV