Brez mleka in brez sladkorja. Morda vam sprva kava in čaj na takšen način ne bosta šla najlažje po grlu, a se boste kmalu navadili. Boste videli, sladkana kava in čaj se vam bosta kmalu zdela prav neokusna.
2. Žar namesto cvrtja.
Namesto da ocvrete piščančje zrezke, jih raje pecite na žaru, ribe pa recimo specite v pečici. Hrana bo veliko manj mastna in bolj zdrava.
3. Ne razmišljajte o porcijah
Če ste si za kosilo privoščili zrezek na žaru in solato, ne razmišljajte o tem, koliko jeste. Poskusite jesti bolje in ne nujno manj. Raje se najejte solate, mesa, zelenjavne priloge, kot pa da bi segali po sladkarijah, čipsu in podobni, sicer okusni, a nezdravi hrani.
Vključite zelenjavo v svoj jedilnik. Napolnila vam bo želodec in s tem povečala občutek sitosti. Po drugi strani boste tako v telo vnesli veliko vitaminov, vlaknin in mineralov, kar vam bo dobro delo! Kljub občutku sitosti vaš želodec po veliki skledi recimo solate še vedno ne bo preobremenjen.
5. Malice naj bodo pametno izbrane
Čeprav se vam mudi, to še ni izgovor, da vase zbašete prvo čokolado ali napolitanko, ki jo zagledate. Malice načrtujte vnaprej. Pojejte banano, privoščite si pest oreščkov in jogurt ... Lahko si omislite tudi katerega izmed nadomestkov obrokov, ki so dostopni na tržišču. Preverite le, da ne boste s tem v telo nesli samega sladkorja, ki bi vam dal občutek sitosti in energije le za kratek čas.
Oljčno olje, kokosovo maslo, sezamovo olje ... Izbira je velika. Ni treba, da za vse uporabljate jedilno olje, ki je manj zdravo. Vnesite z olji v svoje telo omega 3 in omega 6 maščobe.
7. Polnozrnato namesto belega
Čeprav je med hujšanjem priporočljivo izogibati se recimo kruhu, testeninam in drugim jedem iz moke, si vsake toliko le privoščite kaj od tega, a uporabite polnozrnato moko in si recimo kruh specite sami. Pri kupljenih polnozrnatih jedeh se polnozrnata moka velikokrat le 'sprehodi mimo' izdelka, uporabljena pa je po večini le bela moka. Razen, če točno veste, kaj kupujete ...
8. Sladke pijače
Nobene potrebe ni, da bi pili gazirane pijače, sladke sokove ... Pripravite si čaj z aromo, ki vam je najbolj všeč in ga ohladite, pripravite si sveže stisnjeni sok pomaranče, grenivke, limone, naredite si domači jabolčni sok, smuti ...tudi pijačam, na embalažah katerih piše, da ne vsebujejo sladkorja, se izogibajte, saj imajo te pijače običajno veliko umetnih sladil. Sicer pa – zakaj pa ne bi uživali 'dobre stare' vode?
9. Beljakovine in zelenjava namesto ogljikovih hidratov
Če se trudite čim bolj zdravo jesti, in se kdaj znajdete v dilemi, kaj bi dali v usta, premislite, ali je v tisti hrani več beljakovin, ogljikovih hidratov ali vlaknin. Ogljikovi hidrati naj bodo zadnja izbira. Ogljikovi hidrati (enostavni) so v glavnem sladkorji, ki vam bodo dali energije za kratek čas, lakota pa se bo kmalu spet oglasila iz vašega želodca.
10. Omleta naj bo svetlejša
Saj ne, da bi bilo z rumenjaki kaj narobe, a če že pripravljate omleto iz recimo štirih jajc, potem dva rumenjaka zavrzite. Ni treba, da je omleta popolnoma bela, ni pa nobene potrebe, da bi žarela kot sonce ...
Ob upoštevanju zgornjih nasvetov ste samo še en korak oddaljeni od zdravega načina življenja; vnesite v svoj urnik še telovadbo in rezultati so zagotovljeni!
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV