Smrtna kazen je predvidena za najhujša dejanja, ki jih človek lahko stori proti človeku ali skupini ljudi. V 58 državah je smrtna kazen še vedno prisotna v zakonodaji, vendar jo izvajajo v manj kot polovici držav. V zadnjih letih v številu izvedenih smrtnih kazni vodi Kitajska. A to vsekakor ni podatek, s katerim bi se morala Kitajska bahati.
Mednarodna organizacija Amnesty International se trudi za izkoreninjenje te kazni, vendar v večini držav, ki jo izvajajo, naletijo na gluha ušesa. Argumenti proti smrtni kazni so jasni: pojavljajo se dvomi glede pravičnosti sodbe in možni nedolžnosti obsojenca. V zgodovini se je dokazano zgodilo kar nekaj primerov, ko so po krivici obsodili nedolžnega človeka na smrt in kazen tudi izvedli.
Argumenti za smrtno kazen se večinoma nanašajo na povečanje najhujših zločinov v državah, ki so smrtno kazen ukinile. Dober primer naj bi bila Velika Britanija, kjer so po vojni smrtno kazen ukinili z zakonodajo, vendar se je pogostost umorov povečala za 125 odstotkov samo do leta 2010.
Vendar podporniki smrtne kazni velikokrat spregledajo, da so se v omenjenem obdobju način življenja, struktura družbe in zloraba drog ter alkohola močno spremenili. Drugi argument je strošek zapornika, ki služi doživljenjsko kazen v zaporu. Spomnimo, pred dvema letoma je izbruhnil 'škandal', ker naj bi v Sloveniji v povprečju na zapornika morali odšteti 83 evra na dan. Če bi ob stabilnih cenah zapornik kazen služil 50 let, bi bil celoten strošek zanj (če bi se ta gibal med 50 in 100 evri na dan), med enim in dvema milijonoma evrov. Ni malo, zlasti če lahko pričakujemo, da bodo šle cene ob sedanjih trendih samo še navzgor.
Smrtna kazen se v ZDA dosodi za najhujša dejanja, storjena proti življenjski in spolni nedotakljivosti. Poglejte si nekaj najhujših ameriških prestopnikov, ki še vedno čakajo na smrtno kazen. V priloženem videu pa so prikazane posledice smrtne kazni.
.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV