Moskisvet.com
Pes v avtomobilu pr odprtem oknu

Svet

10 stvari, ki jih preverite, preden se odpravite na pot

N.J./Ma.K.
07. 07. 2016 08.48
2

Poleti je vožnja lahko prijetna, še posebej, če se na pot podamo povsem neobremenjeni, pravočasno in dobro pripravljeni, sicer se lahko ka hitro spremeni v nočno moro, saj je vročina lahko nevarna tako za potnike, kot za vozilo. Na kaj moramo biti še posebej pozorni?

Točenje bencina
Točenje bencina FOTO: Thinkstock
Ne natočite polnega rezervoarja goriva

Med segrevanjem se tekočine raztezajo – tudi bencin in dizelsko gorivo. Če torej rezervoar napolnite do vrha (in še malo, da bo cena okrogla oziroma, da bo 'tank' res zdržal celotno pot), se gorivo z višanjem temperature v ozračju znotraj nima kam raztezati in lahko hitro prekipi, s tem pa se močno poveča nevarnost požara. Mimogrede: tudi če se odločite s sabo vzeti tako imenovano zlato rezervo in gorivo natočite v plastično posodo ter ga spravite v prtljažnik, naj ta nikar ne bo čisto polna, saj utegnete imeti sicer še nekaj časa v avtu 'osvežilec' z vonjem po bencinu.

Preverite hladilno tekočino

Pred daljšo vožnjo (več kot 30 minut) vedno preverite raven hladilne tekočine v avtomobilu. Zlasti v gneči in med zastoji, ko avtomobil na razbeljenem asfaltu dalj časa stoji na mestu oziroma se premika po polžje, lahko hladilna tekočina hitro doseže mejne vrednosti. Če se vendarle zgodi, da temperatura doseže izredno visoke vrednosti, dajte menjalnik v prosti tek, izključite klimatsko napravo in vklopite gretje. Segrevanje bo namreč toploto iz motorja preneslo v notranjost avtomobila in znižalo temperaturo hladilne tekočine.

Dež
Dež FOTO: Reuters
Tekočina za stekla in brisalci

Preverite tudi nivo tekočine za stekla. Precej neprijetno utegne biti, če obtičite v stoječi koloni, po možnosti v dežju in z 'mastnimi' stekli. Kaj pa brisalci? So obrabljeni? Potem jih nemudoma zamenjajte in si tako zagotovite večjo varnost na cesti,

tlak v pnevmatikah
tlak v pnevmatikah FOTO: Thinkstock

Klimatska naprava

Vročina v avtomobilu deluje kot alkohol: hitreje postanete utrujeni, neosredotočeni, slabše reagirate, ste razdraženi ... Po drugi strani pa prekomerno in prehitro ohlajanje avtomobila negativno vpliva na vaš krvni obtok. Kako se torej ohladiti, ne da bi se podhladili? Najprej vžgite avto in ga pustite nekaj minut teči, nato vključite klimatsko napravo in jo nastavite na ustrezno temperaturo. Dodajmo še, da razlika med temperaturo v avtomobilu in zunanjo temperaturo ne bi smela biti več kot šest stopinj Celzija.

Pospravite!

Morda se pod sprednjim sedežem še najde kakšno staro razpršilo, s katerim ste pozimi odtajali okna? Ali pa je v vaši športni torbi morda še kakšen prastar dezodorant? Že pri 50 stopinjah Celzija lahko pločevinka na vročini ne zdrži več pritiska in lahko hitro eksplodira, zato se prepričajte, da pred daljšim poletnim potovanjem dobro pospravite avtomobil.

Tlak v pnevmatikah

Pravilni tlak v pnevmatikah vpliva na bistvene prvine med uporabo vsakega vozila, kot so denimo daljša življenjska doba pnevmatik, poraba goriva, varnost med vožnjo. Če je tlak v pnevmatikah prenizek, vi pa ob tem dodobra naložite avtomobil, se pnevmatike lahko pregrejejo zaradi velike kontaktne površine in visokih temperatur. Guma lahko s tem postane nestabilna in se lahko resno poškoduje, pri visoki hitrosti pa se celo povsem izprazni. V povprečju se seveda izgubi do 0,07 bara na mesec, zato si velja zapomniti pravilo, da preverite tlak v pnevmatikah pri vsakem drugem postanku za dolivanje goriva oziroma najmanj enkrat na mesec. Načeloma je priporočljivo, da je tlak v prednjih pnevmatikah okoli 0,2 do 0,5 bara višji kot v zadnjih, odvisno od tega, kako močno boste obremenili avtomobil s prtljago. Kolikšen točno naj bi bil tlak v pnevmatikah, je odvisno tudi od vašega avtomobila oziroma pnevmatik.

Olje

Načeloma olje zamenjamo na približno 10.000 do 15.000 prevoženih kilometrov, ko peljemo avto na servis, vseeno pa je dobro preveriti vsaj nivo olja, preden se odpravite na daljšo pot. Če ga morate dotočiti, ne varčujte in dotočite olje, ki je primerno za vaš avtomobil. Če boste natočili napačnega,  lahko poškoduje motor, zamaši filter ali poškoduje katalizator.

Deklica v avtu
Deklica v avtu FOTO: Profimedia
Oprema, dokumenti

Čeprav tega nihče ne načrtuje, se lahko kaj hitro zgodi okvara vozila ali nesreča. Preden se odpravite na pot, preverite, ali imate s seboj vso potrebno opremo: trikotnik, prvo pomoč, odsevni jopič, rezervno pnevmatiko oziroma komplet za popravilo pnevmatike ... S seboj imejte tudi vse potrebne dokumente (vozniško, prometno, zavarovalno polico, homologacijski kartonček ...) Če imate s seboj tudi domačo žival, ne pozabite pripraviti vse potrebne dokumentacije zanj, da bo lahko z vami prečkal mejo.

Hrana, pijača ...

Poskrbite, da imate s seboj vselej tudi vsaj kakšno plastenko vode ali dve. Če obtičite v stoječi koloni, vam prav nič ne pomaga dejstvo, da je vsake toliko na voljo izvoz oziroma bencinska črpalka s trgovino in gostinskim lokalom. Pločevina se na soncu izjemno hitro segreje, v primeru, da skozi steklo stoječega avtomobila pripeka sonce, pa vam ne more pomagati nobena klimatska naprava. In ljudje smo pač takšni, da v trenutku, ko se zavemo, da nimamo vode na razpolago, nenadoma postanemo žejni ... Še posebej, če imate otroke, ne pozabite tudi na kakšen prigrizek.

Ups! Kaj pa zdaj?

S seboj vzemite tudi vlažilne robčke in običajne robčke oziroma kar rolico straniščnega papirja, še posebej, če potujete z otrokom. Vi boste morda že zdržali, otrok pa najverjetneje ne ...

Pes v avtomobilu pr odprtem oknu
Pes v avtomobilu pr odprtem oknu FOTO: iStockphoto

 

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 549